kia-rio-autoskola- (2)

S absolvováním autoškoly po zabaveném řidičáku počkejte. Během doby zákazu řízení za volant nesmíte ani s instruktorem

Od Anina Russová | Zdroj: Nejvyšší soud, Policie ČR- Ilustrační foto: Kia - 30. 5. 2022 0

Přijít o řidičák není svým způsobem nic těžkého. Někteří se vybodují, jiným může být zabaven třeba pro jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog. Aby byl pak doklad takovému řidiči vrácen, musí absolvovat přezkoušení v autoškole. Je ale nutné pamatovat na to, že přezkoušení, především pak jízdy, je možné absolvovat až v době, kdy zcela vyprší zákaz řízení.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Řadu těch, kterým byl odebrán řidičák, jistě napadne, že s blížícím se koncem doby, kdy jej nemají k dispozici, zajdou do autoškoly a absolvují všechny povinné procedury. Jenomže to má háček. Přesně takový postup není správný.

Přečtěte si také:  I žák autoškoly může dostat pokutu. Hodně záleží na tom, jestli je v autoškole poprvé

Ve chvíli, kdy jde o řidiče, kterému byl zabaven řidičský průkaz, není povoleno, aby během zákazu sedl za volant. A platí to i pro autoškoly. Vysvětlila nám to policejní komisařka Hana Rubášová, která odkazovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2004.

I žák autoškoly může dostat pokutu. Hodně záleží na tom, jestli je v autoškole poprvé

V rozhodnutí se píše: „V době výkonu trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel všech druhů nesmí pachatel řídit jakékoliv motorové vozidlo.“ A právě slovo jakékoliv je v tomto případě velmi důležité.

Přečtěte si také:  Pokud musíte za volantem nosit brýle, ale máte čočky, můžete mít problém. Brýle jsou totiž v řidičském průkazu zapsány

„Trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí se proto může dopustit porušením tohoto zákazu též v rámci praktického výcviku k získání řidičského oprávnění v autoškole, a to i za situace, jestliže pachatel řídí motorové vozidlo pod dohledem instruktora. Samotná skutečnost, že zakázanou činnost (např. řízení motorového vozidla) vykonával pachatel pod kontrolou a pod vedením jiné osoby, byť specificky odborně připravené, nic nemění na tom, že porušil omezení stanovená mu uloženým trestem a že vykonával zakázanou činnost,“ doplnil ve svém rozhodnutí Nejvyšší soud.