SKODA-OCTAVIA-AUTOSKOLA

I žák autoškoly může dostat pokutu. Hodně záleží na tom, jestli je v autoškole poprvé

Od Anina Russová | Zdroj: Policie ČR - Ilustrační foto: Škoda - 25. 5. 2022 0

Jen před několika málo dny Česko obletěl případ žáka autoškoly, který při policejní kontrole nadýchal bezmála dvě promile. Jeho lektorka policii řekla, že vůbec nic netušila. To ale není jediný prohřešek, kterého se žáci autoškoly mohou dopustit. Vždy by ale měli vědět, že jim za přestupky hrozí pokuty. Současně s tím ale část viny za žákův přestupek může nést i učitel. A vždy je přihlíženo i k tomu, zda jde o někoho, kdo dělá řidičák poprvé nebo někoho, kdo si například rozšiřuje skupinu řidičského oprávnění.

Každý případ je posuzován jinak

Policie upozorňuje na to, že u přestupků žáků autoškol není možné jednoznačně a na první dobrou stanovit viníka. Velký podíl hraje fakt, zda jde o naprostého nováčka za volantem nebo už zkušeného řidiče. Pokud totiž jde o někoho, kdo už řidičák má a jen si ho rozšiřuje, počítá se s tím, že pravidla provozu a předpisy zná.

Přečtěte si také:  Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví. Poprvé i díky videím

A podíl na přestupku může snadno mít i lektor autoškoly. „Při posuzování odpovědnosti je nutné se zabývat i otázkou, zda se učitel plně věnoval výcviku, zejména zda pozorně sledoval silniční provoz, jestli před započetím jízdního úkonu byla ze strany učitele řádně posouzena a vyhodnocena dopravní situace. A v případě její náhlé změny je důležité i to, jestli dokázal učitel odvrátit hrozící nebezpečí (popřípadě jej eliminovat) zásahem do ovládacích prvků vozidla, případně zda v důsledku snížené pozornosti nezasáhl do dvojího ovládání vozidla opožděně a podobně,“ vysvětlila nám policejní tisková mluvčí Hana Rubášová.

Vyzkoušel jsem si znovu autoškolu. Jak jsem dopadl?

A podobně to funguje i u dopravních nehod autoškol. Vždy je při následném vyšetřování brána v potaz jak zkušenost žáka, tak to, jak a jestli reagoval jeho učitel. „V praxi mohou nastat případy, kdy bude odpovědný za vznik dopravní nehody pouze učitel nebo žadatel, případně mohou být odpovědni oba současně,“ dodala Hana Rubášová. Oba tedy mohou dostat pokutu, oba mohou být zodpovědní, a to jak zvlášť, tak současně.

Přečtěte si také:  Jen autoškola nestačí. Mladí řidiči potřebují jezdit

Spolu s pokutou jde často ruku v ruce i nějaký ten trestný bod. Ty úřady rozdávají ale jen těm, kteří řidičák mají. Znovu se tedy dostáváme k tomu rozdělení na žáky naprosto nezkušené a naopak zkušené. Ten, který si jen rozšiřuje stávající řidičák se trestných bodů dočká. Ten, který je v autoškole poprvé a nemá tedy řidičák kartu řidiče, ten se bodům vyhne.