rychly-test-seat-leon-st-cupra-300-4drive-dsg

V rámci modernizace přišla možnost pořídit si pro SEAT Leon Cupra pohon všech kol. Je to vůbec poprvé, kdy je pro tuto vrcholnou verzi čtyřkolka v nabídce. Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak se s takovým autem jezdí.

Testované auto bylo hodně nápadné. Přijelo k nám totiž přímo z mosteckého závodního okruhu, kde se po trati pohybovalo při letošních závodech ETCC jako bezpečnostní vůz, i proto má na sobě polepy SAFETY CAR.

Šlape Volkswagenu Golf R Variant na paty…

SEAT neustále zvyšuje u modelu Leon Cupra výkon. Když před třemi lety SEAT novou generaci nejvýkonnějšího Leonu představoval, nabízel ho s výkonem 265 a nebo 280 koní. Slabší verze se však u nás nenabízela. Další modelový rok přinesl zvýšení výkonu na 290 koní. Zatím poslední zvýšení výkonu doprovázelo letošní výraznější facelift, který ale kromě techniky upravil i vzhled. Leon Cupra je nyní ještě nenápadnější.

SEAT totiž kromě dalšího zvýšení výkonu na 300 koní přichází také s možností připlatit si za pohon všech kol 4DRIVE. Ten se pojí výhradně s převodovkou DSG a verzí kombi označovanou jako ST. 300 koní, pohon všech kol, DSG… Nepřipomíná vám to něco? Přesně takovou konfiguraci jste si mohli pořídit před modernizací ve Volkswagenu Golf R Variant. Po modernizaci Golf R nicméně také posílil a je tak stále o 10 koní výkonnější než Leon Cupra.

Přečtěte si také:  Test Nissan Navara Trek-1°

Pohon všech kol přidává rychlost i jistotu

Když jsme před pár týdny testovali SEAT Leon Cupra 300 s pohonem předních kol a manuální převodovkou, psali jsme o tom, že přední náprava má s přenosem výkonu na silnici poměrně dost práce. Při zrychlování je třeba volant pevně držet. To se u čtyřkolky neděje. Zrychlování je i (při sešlápnutí plynového pedálu až na zem) z místa jisté, pohon všech kol, který zajišťuje spojka Haldex, pohon mezi přední a zadní nápravu zajišťuje zcela sám a dělá to tak, aby bylo zrychlování, ale i jízda samotná vždy co nejhladší a nejjistější. A že zrychlování je výrazné, o tom se můžete přesvědčit ve videu.

Jenže tahle jistota sice přidává na zrychlení a na rychlosti, ale vlastně tak trochu ubírá na vzrušení – i když to záleží na úhlu pohledu toho kterého řidiče – a to i ve srovnání s “předokolkou”. Díky pohonu všech kol je totiž auto jistější nejen v přímce, ale také v oblouku. Zatáčky lze v opravdu vysokých rychlostech projíždět vlastně docela jednoduše. Díky tomu se z jízdy sice vytratila trocha napětí, ale naopak přichází více jistoty.

Naladění auta je neutrální, ačkoliv je vybaveno pohonem všech kol, tak ani s deaktivovanou stabilizací (nejde to úplně 100%) se nestane, že by mu zadek uskočil do strany. Driftovat se s autem při běžné jízdě na suchém asfaltu nedá a zadní část ani nijak neklouže. Ostatně pohon všech kol tu ale pro tohle není, ten je tu spíše pro praktickou stránku věci.

Přečtěte si také:  Test Škoda Octavia 1.8 TSI 132 kW (DSG)

Auto na každý den?

SEAT Leon ST Cupra 300 4DRIVE DSG  – docela dlouhý název že? – je až překvapivě pohodlné auto. Přímo z Cupry jsme přesedli do Škody Octavia RS245 a bylo to velmi zajímavé. Octavia je totiž v komfortním režimu přibližně stejně tvrdá, jako Cupra v Cupra režimu. Obě auta přitom obouvala 19″ disky. Leon ale není měkký, je spíše poddajný, kola na silnici drží stále i na rozbitém povrchu a i opravdu rychlá jízda je velmi jistá.

Kromě toho, že překvapí komfort podvozku, potěší i velký zavazadelník a dostatek místa v interiéru. Kufr se oproti běžnému kombíku s pohonem předních kol neliší. V základním uspořádání nabízí až 587 litrů v poměrně pravidelných tvarech. Stejně tak v interiéru lze naprosto bez problémů najít místo pro čtyři členy posádky, kteří budou mít na všech sedadlech dostatek místa ve všech směrech.

Závěr a cena

SEAT Leon Cupra 300 je po modernizaci opět o něco rychlejším autem. S pohonem všech kol sice výrazně vylepšuje použitelnost a své schopnosti při běžném každodenním používání, ale naopak ztrácí ze své divokosti. Rychlost auta je dostupnější jednodušeji, jenže s tím trochu trpí vzrušení za volantem. Pohon všech kol Cupru posouvá směrem k hodně rychlému praktickému rodinnému kombíku, už to není tak úplně sportovní auto, ačkoliv bude prakticky všude rychlejší než “obyčejný” Leon Cupra s pohonem předních kol… 

Přečtěte si také:  CUPRA se stala nezávislou značkou společnosti SEAT, prvním modelem je Ateca

Základní cena pro SEAT LEON ST Cupra je stanovena na 799 900 Kč, s převodovkou DSG zaplatíte 844 900 Kč a za pohon všech kol připlatíte dalších 50 tisíc Kč (894 900 Kč).

+
Opravdu velmi výkonný motor a rychlé auto Ovládání multimédií s důrazem na dotyk
Praktická karoserie a každodenní použitelnost Příliš málo designových rozdílů od běžné verze
Pohon všech kol přidává na univerzálnosti… …ale chybí více vzrušení
Technické údaje:
Typ vozu: Nový
Značka: SEAT
Typ: Leon ST Cupra 300 4DRIVE
Motor: řadový čtyřválec
Objem válců: 1 984 ccm
Plnění motoru: turbodmychadlo
Palivo: benzín
Pohon: všech čtyř kol
Výkon: 221 kW/300 koní v 5500 ot./min
Točivý moment: 380 Nm v 1800 – 5500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h: 4.9 s
Maximální rychlost: 250 km/h
Převodovka: šestistupňová dvouspojková (DSG)
Spotřeba paliva (l/100 km): 9.1 / 6.1 / 7.2
Emise CO2: 164 g/km
Objem nádrže: 50 litrů
Délka: 4 548 mm
Šířka: 1 816 mm
Výška: 1 431 mm
Rozvor: 2 631 mm
Pohotovostní hmotnost: 1 545 kg
Objem zavazadlového prostoru: 587 litrů
Ceník: ke stažení zde