Rolls-Royce bojuje s hlukem. Jeho první elektromobil bude možná hlučnější než modely se spalovacím motorem

Autor: Anina Russová - Zdroj: Rolls-Royce, Autocar - Foto: Rolls-Royce - 22. 10. 2021


Rolls-Royce je definicí luxusu a také ticha. Automobilka řadu let pracovala na tom, aby klid, pohodu, a hlavně ticho na palubě dotáhla k dokonalosti. A svým způsobem se jí to i povedlo. Dokázala totiž sladit chod motoru s aerodynamickým hlukem tak, že je pro posádku takřka neslyšitelný. Jenomže do této dokonalosti značce brzy možná hodí vidle elektrifikace.

Ano, i Rolls-Royce pracuje na svém prvním elektromobilu. Ostatně, je to přirozený vývoj, kterému se nevyhne asi žádná z automobilek. Ale také žádná jiná neřeší to, co Rolls-Royce. Ten totiž přišel na to, že ačkoliv jsou elektromobily proslulé svou tichostí, standardy aristokratické značky jsou úplně někde jinde. Jako problém se ukázal hlavně aerodynamický hluk, který v případě elektromobilu nebude vyvážen zvukem motoru.

Upozornil na to sám šéf značky Torsten Müller-Ötvös v rozhovoru pro Autocar. Přímo řekl, že se snadno může stát, že přechod na elektrické pohonné jednotky může způsobit zvýšenou hlučnost. Zní to možná zvláštně, ale je to logické. Automobilka na sladění veškerého klasického zvuku zapracovala natolik, že nikoho neruší. Jakmile je ale tento balanc narušen, zvuky, o kterých jinak posádka nemá ani tušení, vyniknou.

A v případě Rolls-Royce to bude hluk vzduchu proudícího kolem auta. Rolls-Royce už tento problém, pokud se to tak dá pojmenovat, řeší. A má s tím praxi, vždyť ticho na palubě modelu Ghost bylo podle některých zákazníků až příliš slyšitelné, dokonce prý pro některé nepříjemné. Zdá se tedy, že trocha toho hluku nakonec nebude na škodu.

A co bude první elektrický Rolls-Royce zač? To je zatím tak trochu tajemstvím. Jmenovat by se měl Spectre a má jít o zcela nový model, který naváže na model Wraith. V propagačních materiálech značka mluví o elektrizující dokonalosti a tvrdí, že novinku uvede v roce 2023.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *