2021-Rolls-Royce_Boat_Tail- (2)

Rolls-Royce Boat Tail startuje novou kapitolu značky. Začíná nabízet auta s karoserií na přání

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Rolls-Royce -  28. 5. 2021


Rolls-Royce jako „House of Luxury“ vdechuje svým produktům skutečný význam. Rolls-Royce plní roli plátna, na nějž zákazníci promítají svůj osobní vkus, vyjadřují ambice a mnohdy formulují skutečný odkaz. Program zakázkových úprav Bespoke elegantně odráží postavení značky Rolls-Royce coby „nejlepšího vozu světa“ a současně stylově vyjadřuje osobnost zadávajícího klienta.

„Dnešek je pro House of Rolls-Royce klíčovým okamžikem. S hrdostí světu odhalujeme Rolls-Royce Boat Tail a společně s ním potvrzujeme, že zakázková výroba karoserií se stane pevnou součástí našeho budoucího portfolia,“ prozrazuje Torsten Müller-Ötvös, ředitel společnosti, Rolls-Royce a dodává: „Ohlédneme-li se do historie, zakázková výroba karoserií byla nedílnou součástí celého příběhu Rolls-Royce. V moderním období Rolls-Royce určuje naši ústřední filozofii s označením ‚Bespoke‘. Avšak tím to zdaleka nekončí. Rolls-Royce Coachbuild znamená návrat k samotným kořenům naší značky. Několika málo vybraným jedincům umožňuje vytvářet naprosto jedinečné a vskutku osobní zakázky budoucího historického významu.“

Zákazníci ve stále vyšší míře oceňují a milují dovednost značky v rámci programu Bespoke a současně Rolls-Royce vyzývají k tomu, aby se dokázal smysluplně začlenit do jejich života. Zákazníci se postupně stále více sbližují se značkou, přičemž návrháři, konstruktéři a mistři řemesla z Home of Rolls-Royce, globálního centra výroby luxusních automobilů, se naučili s bravurní lehkostí interpretovat životní styl těchto pozoruhodných mužů a žen. Výsledkem této postupně budované vzájemné důvěry jsou stále náročnější specifická zadání, jež zdaleka přesahují obvyklý rozsah možností a kapacit programu Bespoke a vstupují tak do vzácné sféry zakázkové výroby karoserií. Ve snaze naplnit tato neobyčejná zadání zákazníků dospěl Rolls-Royce k rozhodnutí vrátit se k historickým kořenům značky a vyčlenit ve firmě samostatné oddělení s označením Rolls-Royce Coachbuild.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-1

Zakázková výroba karoserií je podstatou programu Rolls-Royce Bespoke a je vyhrazena jen těm, kteří mají zájem překročit stávající omezení. Jedná se o výrobu zakázkových modelů zhmotňujících společné zkoumání smysluplného luxusu, designu a kultury mezi značkou a zadávajícím zákazníkem. Výsledky tohoto snažení se stávají kotevními body doby a zároveň tvoří budoucí historický odkaz, jenž definuje epochu s vlivem zdaleka přesahujícím původní zamýšlený účel pouhého dopravního prostředku.

Rolls-Royce Coachbuild představuje moderní způsob vyjádření zakázkových produktů v té nejryzejší podobě. „Rolls-Royce pečlivě naslouchá svým nejbližším zákazníkům, z nichž všichni vyjádřili touhu prohloubit vztah se značkou cestou náročných osobních formulací opravdového luxusu. Rolls-Royce Boat Tail není konceptem vytvořeným proto, aby byl následně určen k prodeji. Je tomu přesně naopak. Rolls-Royce věří v naprostou autenticitu a ‚Boat Tail‘ je vyvrcholením čtyřleté spolupráce se třemi zákazníky z řad našich nejlepších klientů,“ vysvětluje Torsten Müller-Ötvös, ředitel společnosti, Rolls-Royce.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Amethyst Droptail se představuje. Vzniknou pouze 4 kusy, přesto každý bude úplně jiný

Způsob pojetí zakázkové výroby karoserií značky Rolls-Royce si žádá ty nejlepší řemeslné dovednosti, které nikde jinde v automobilovém průmyslu nenajdeme. Zadávající klienti požadují výsledek, jenž mění veškeré zažité zvyklosti; výsledek, který bude trvalým vyjádřením a odliší se od všeho, co tu bylo předtím.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail- (9)

Na tomto pozadí pak značka musí podrobně zkoumat a detailně pochopit dva různé světy. Prvním je důvěrný osobní kontext zákazníka – jeho osobní život a prostor, to, jakým způsobem oslavuje úspěch, čím a kým se obklopuje, a jaké jsou zkušenosti, které definovaly nejlepší okamžiky života těchto mimořádných mužů a žen. Druhým je širší kulturní kontext, do nějž bude program Coachbuild zasazen. Zde značka zkoumá kulturní nuance zákazníka, trendy v architektuře, krejčovství, barevných paletách, uměleckém vkusu – či dokonce pohostinnosti.

Přečtěte si také:  I poslední cesta může mít styl. Ideálně k tomu poslouží upravený Rolls-Royce nebo Mercedes-Benz

„Zákazníci Rolls-Royce Coachbuild jsou do detailu osobně zapojeni do všech kroků kreativního a konstrukčního procesu. Pracujeme se zákazníky tak, abychom byli dokonale sladěni s jemnými nuancemi jejich charakteru i osobnosti. Následně tyto kvality proměňujeme přesně v to, co chtějí do své zakázky promítnout,“ říká Torsten Müller-Ötvös, ředitel společnosti, Rolls-Royce.

Nástup trendu

Široce oceňovaný model Rolls-Royce Sweptail z roku 2017 předznamenal nástup dnešního trendu zakázkové výroby karoserií. Definoval určující okamžik, jenž zvýšil povědomí o nových širokých možnostech světa luxusu a automobilového odvětví, a ukázal tak na novou sféru využití specifického charakteru ruční výroby. Tento pozoruhodný produkt, jenž byl okamžitě označen za jeden z celosvětově nejúžasnějších cestovních vozů v historii, přinesl zásadní proměnu možností a zároveň potvrdil, že odkaz značky Rolls-Royce bude definován ve spolupráci s jejími zákazníky.

Rolls-Royce poprvé postavil vůz přímo podle přání svého zákazníka, stojí přes 300 milionů + video

Sweptail nastavil nová měřítka možností a zažehl intenzivní zájem úzké skupinky zájemců: sběratelů, mecenášů umění a klientů žádajících zakázková díla nyní již kultovní architektury. Řada těchto mužů a žen se obrátila na Rolls-Royce s požadavkem, zda by mohli spolupracovat na jedinečném zadání, ještě hlubším než obvykle – a s vyšší mírou osobního zapojení. Značka s takovým přístupem souhlasila, což bylo spouštěcím signálem ke vzniku stálého a dnes již fungujícího oddělení Coachbuild v rámci Home of Rolls-Royce.

Ukázalo se, že v této úzké skupince zájemců hned tři potenciální patroni daného projektu oceňují moderní design námořních plavidel. Coby inspirace byly často zmiňovány jachty třídy J, ať již pro čistotu jejich tvarů nebo požadavek ručního řemeslného zpracování na nejvyšší úrovni podmiňující jejich samotnou existenci.

Kreativní vyjádření pod vedením zákazníka splynulo s již starší ambicí týmu návrhářů Rolls-Royce nabídnout moderní vyjádření typologie „Boat Tail“, kdy by výrobce karoserií narouboval tvar trupu plachetnice na šasi vozu Rolls-Royce. Po předložení námětu na tento směr designu vyjádřili všichni tři patroni jednoznačný souhlas. Všichni též měli shodný požadavek: „Ukažte nám něco, co jsme nikdy předtím neviděli.“

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-%20(3)

„Rolls-Royce Boat Tail odmítá zažité představy o automobilu a sepisuje novou definici toho, co automobil vlastně znamená. Boat Tail sám o sobě zdaleka přesahuje funkci dopravního prostředku. Není to jen způsob k dosažení destinace, je to destinace samotná. Je to ambice uskutečněná společně s pozoruhodnou skupinou mužů a žen, kteří značku pověřili úkolem mimořádného rozsahu,“ říká Alex Innes, vedoucí designu Rolls-Royce Coachbuild, Rolls-Royce.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce si bude prověřovat zákazníky nového Spectre. Ti, kteří jej prodají dál se dostanou na černou listinu

Po poradě s příslušnými klienty se dospělo k dohodě, že trojice vozidel bude mít stejnou karoserii, ale každé přitom ponese vysoce individuální úpravu odrážející souzvuk vize, schopností a ambicí značky i jednotlivých zadávajících patronů.

Tak vznikl Rolls-Royce „Boat Tail“.

Vdechnutí duše

Ruční práce a metody zakázkové výroby karoserií otevírají zcela novou sféru možností na poli designu. Jakmile jsou ručně nakresleny designové skici, může se začít s odhalováním tvarů hliněného modelu v životní velikosti, kde je možné ručně upravovat povrch s cílem dosáhnout dokonalého tvaru. Do celého procesu byli klienti přizváni s tím, aby sami určili rozsah spolupráce i její další směr. Nejmodernější konstrukční technologie Rolls-Royce zde splývají s řemeslnými postupy zakázkové výroby karoserií s cílem zkoumat zcela nové možnosti. Hliněná plastika je převedena do digitální podoby, z níž se vytvoří kostra, na kterou se ručně tvarují hliníkové plechy.

S využitím letitého individuálního umu a mistrovského zvládnutí ruční práce se vyhlazováním kovu a optimalizací hliníkové karoserie vytvoří živoucí mistrovské plátno s průzračně čistým povrchem a hladce navazujícími křivkami, kterých by samotnou strojní výrobou nebylo možné dosáhnout.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce si bude prověřovat zákazníky nového Spectre. Ti, kteří jej prodají dál se dostanou na černou listinu

Postup se podobá stavbě jachet, díky čemuž je snazší výtvoru vdechnout živou duši. Proces ručního vylepšování se opakuje prakticky donekonečna, bez časového nátlaku, kdy se ohromné plechové díly pomalu proměňují v plastickou podobu Boat Tailu. Výsledkem jsou extrémně čisté tvary: bez zlomů mezi jednotlivými panely, s dramatickými zakřiveními a v jednolité podobě tvořené zdánlivě jediným nekonečným povrchem.

https://f6c3v4v5.rocketcdn.me/wp-content/gallery/misc/2021-Rolls-Royce_Boat_Tail- (12).jpg

Oslava úspěchu

Dnes odhalený Rolls-Royce Boat Tail je souborem neobyčejných nápadů, koncepcí a prvků, které kulminují v dokonalý zážitek. Zadávající patroni, tedy celosvětově úspěšná manželská dvojice s bohatými zkušenostmi, s výběrem přepychové výbavy vozů Rolls-Royce představuje skutečné znalce oboru. Návrhářka interiérů Sina Eggl z Rolls-Royce Coachbuild popsala jejich porozumění luxusu jako „uměleckou formu samu o sobě“. Jimi navrhovaný projekt byl úmyslně pojat jako požitkářský. Jejich touhou bylo stvořit odpověď na život naplněný tvrdou prací, dosažené úspěchy a zaslouženou oslavu! Jejich Rolls-Royce Boat Tail má být oslavným vozem přinášejícím radost sdílenou společně v kruhu rodiny.

Společně s návrháři značky se vydali na myšlenkovou cestu založenou na dlouhodobém a kreativním vztahu se značkou. O zákazníkově fascinaci tvary Boat Tailu vypovídá i přítomnost speciálního automobilu v jeho soukromé sbírce – modelu Rolls-Royce Boat Tail z roku 1932, s láskou zákazníkem zrestaurovaného ještě před dokončením Boat Tail moderního věku.

Rolls-Royce Boat Tail představuje novou úžasnou estetiku značky, která vyvažuje doposud nevídanou úroveň modelace s nevtíravou a někdy i hravou funkčností. Hotový výtvor vypráví sentimentální historii značky Rolls-Royce, odráží prvky designu zádě člunu (Boat Tail), aniž by jej výslovně napodoboval, a umně tak spojuje tradiční typ karoserie s navýsost moderním designem.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-%20(5)

Velkorysé proporce s délkou bezmála 5,9 metru společně s čistotou povrchů prezentují půvabný a uvolněný postoj. Profil přídě se soustředí na novou úpravu světel a řešení ikonické čelní masky imituje řecký chrám Panteon. Čelní maska se stává nedílnou součástí přední partie vozu, a není tak jen aplikovanou ozdobou; toto je jedna z ukázek svobodného přístupu návrhářů možného pouze u modelů z portfolia Coachbuild. Pokroková úprava jistým způsobem změkčuje tradičně formální charakter Rolls-Royce při jednoznačném zachování typického vzhledu vozů uvedené značky. Výrazný horizontální prvek s hluboko zasazenými světly denního svícení vytváří nápadnou linku obočí, která rámuje klasické kulaté světlomety – jako designový prvek vypůjčený z návrhářského archivu vozů Rolls-Royce.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Amethyst Droptail se představuje. Vzniknou pouze 4 kusy, přesto každý bude úplně jiný

Při pohledu z boku jsou jasně patrné odkazy na mořeplavbu. Čelní sklo protažené do boků připomíná ochranný štít motorového člunu, zatímco lehce skloněný A-sloupek společně s velkou odměřenou hmotou na přídi a zužující se zádí je gestem připomínajícím motorový člun s přídí mířící vzhůru za plného výkonu. Vzestupná linie ve spodní části karoserie působí mrštným dojmem a současně je historickým odkazem na stupátka v tradičním designu značky Rolls-Royce.

Při pohledu zezadu zaujme karoserie jemně se zostřujícími tvary. Podobně jako vpředu je kladen důraz na horizontální rovinu prostřednictvím širokých a hluboko zasazených světel – oproti ikonickým vertikálním světlům, která bychom u vozu značky Rolls-Royce očekávali.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-%20(4)

Právě na zádi se odkazy na mořeplavbu odrážejí nejvýrazněji. Zadní paluba, která je moderní interpretací dřevěných palub na zádi historických člunů Boat Tail, překypuje množstvím dřeva. Mistrným počinem návrhářů Rolls-Royce je použití přírodní dýhy Caleidolengo; šedočerný materiál, typicky ukrytý v interiérech byl speciálně upraven tak, aby mohl být nasazen v exteriéru vozu bez kompromisů v otázce estetických kvalit.

Materiál s otevřenými póry zaujme lineární texturou dřeva, kterou opticky ještě prodlužují vykládané proužky z kartáčované nerez oceli, zde použité coby vizuální odkaz na typické dřevěné konstrukce klasických i moderních jachet. Díky bohatým praktickým zkušenostem specialistů Rolls-Royce na zpracování dřeva se podařilo texturu dokonale sladit s geometrií celého vozu. Dýhový povrch zasahuje až do spodní oblasti příčného nosníku okna v místě zúžení na zádi vozidla. Výrazné oříznutí této partie je nenápadným odkazem na křivky trupu lodí v klasickém designu Boat Tail.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Cullinan Black Badge Blue Shadow Private Collection vznikne v 62 kusech. Jen vyšívání stropu trvá dva dny

Při pohledu zezadu si nelze nepovšimnout robustní grafické skladby s větším důrazem na horizontální linku a akcentem na šířku modelu Boat Tail. Nápadně nízkým referenčním bodem jsou hluboko zasazená světla, která evokují ponořenou záď a hrdý oblouk motorového člunu za plného plynu při letu po hladině.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail- (11)

Jednoznačný vliv architektury je patrný u nekonvenční pevné střechy modelu Boat Tail. Aerodynamická linie střechy akcentující plastické tvary celé karoserie je zakončena jemnými strukturálními prvky, které na zádi dosedají a připomínají opěrné pilíře. Po sejmutí pevné střechy se samozřejmě počítá i s náhlým příchodem nevlídného počasí, kdy přijde ke slovu dočasný kryt prostoru pro cestující k zajištění přechodné ochrany.

Múza v modrém

Karoserie modelu Rolls-Royce Boat Tail je zahalena v sytém odstínu oblíbené barvy zákazníka – modré. Barevný odstín se zjevným odkazem na mořeplavbu je za podmračeného počasí velmi jemný, avšak po ozáření sluncem se díky kovovým a křišťálovým vločkám laku rozehrají na povrchu energické a vitální tóny. S cílem zajistit co nejhladší aplikaci laku při vykreslování exteriéru se ještě před úplným zaschnutím laku přejede prstem po určující křivce karoserie k vyhlazení hran. Kola jsou vyvedena v jasně modrém tónu s vysokým leskem a čirým lakem, jenž stvrzuje oslavný charakter modelu Boat Tail.

Ručně lakovaná kapota poprvé v rámci značky Rolls-Royce používá barevný přechod, zde v podobě odstupňovaného modrého tónu, a to od relativně tlumené temné modré, která postupně přechází směrem k čelní masce, čímž dává na odiv pokrokové, avšak neformální estetické kvality s důrazem na celkový objem při pohledu zpředu.

Rolls-Royce ve světě i v České republice slaví. Rok 2019 byl rekordně úspěšný

Barevný přechod kapoty se v interiéru odráží na koženém čalounění u předních sedadel zahalených do tmavšího odstínu modré, zatímco zadní sedadla jsou čalouněna ve světlejším tónu. Kůže se chlubí jemným metalickým leskem a je sladěna s lakovaným exteriérem, zatímco propracované prošívání a lemování je vyvedeno v hlubší modré, jejímž předobrazem byly ručičky palubních chronometrů. V úhlu 55° jsou do prvků z technického vlákna ve spodní části karoserie vetkána zářivě modrá vlákna s přesnou orientací, která připomínají stopu ve vodě za projíždějícím člunem.

Vzhled přístrojové desky je záměrně zredukován v duchu moderních estetických kvalit. Minimalistický podklad dává vyniknout skvostnému charakteru jedinečných chronometrů BOVET 1822, které vznikly na zvláštní zadání zájemce o Boat Tail (více v textu níže). K vášním uvedených zákazníků se řadí i sběratelství psacích per. V příruční schránce modelu Boat Tail – v nenápadně umístěném pouzdru, ručně vyrobeném z hliníku a kůže – najdeme obzvláště ceněné pero Montblanc.

Přečtěte si také:  Jako v Top Gearu... Řidič ujížděl před policií v Rolls-Royce Phantom

Kruhové ukazatele na přístrojovém panelu jsou ozdobeny dekorativní technikou Guilloché, s níž se setkáváme spíše v dílnách nejlepších zlatníků a hodinářů. Se zakázkovým vozem je barevně sladěn i elegantní dvoubarevný volant s relativně tenkým věncem.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail- (10)

Do kabiny se promítají i specifické hmatové kvality dýhy Caleidolengo s otevřenými póry. Dýha v antracitovém tónu přináší moderní pevnost a hloubku k vyvážení měkkosti světle modré a kovového lesku. Dřevo ve spodní části kabiny a prostoru podlahy připomíná tvary dřevěných trupů lodí; dokonalé zarovnání, opět v úhlu 55° podle osy, má zajistit jednotný vzhled při pohledu z obou stran.

Oslava okamžiku

„Tento vůz by měl být fyzickou oslavou okamžiku a sloužit k tomuto účelu jako nic jiného.“

Přečtěte si také:  7 automobilek plánuje vybudovat síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Zakládají společný podnik

Tak znělo stručné zadání zákazníků modelu Rolls-Royce „Boat Tail“. Zadní paluba, ve snaze promítnout do vozu charakter svých patronů, nenápadně ukrývá mimořádně náročný koncept, který v automobilovém světě nemá protipól. Po stisku tlačítka se paluba otevře jako mávnutí motýlích křídel, kdy odhalí komplikovaný a velkorysý prostor „hosting suite“. Složitý mechanismus byl inspirován myšlenkou konzolových nosníků, které zkoumal proslulý architekt Santiago Calatrava.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail- (7)

„Hosting suite“ je centrem slavnostně sdílených okamžiků se širokými možnostmi pro zákazníkův individuální vkus a tužby. Ukrývá se zde bezpočet překvapení vyvedených na nejvyšší úrovni kvality. Prostor zpracovaný v oslavném tónu rozvracející veškeré dosavadní představy o automobilech překvapí a nadchne každého, kdo se s ním seznámí.

Mechanismus se středovými závěsy při otevírání předvede synchronizovaný pohyb připomínající tanec baletky a odhalí skříňku z pohyblivých dílů, které se nastaví přesně v úhlu 15 stupňů. Nenápadné gesto má reflektovat uhlazenost a kvintesenčně britské vyjádření úslužnosti.

Ve skříňce je uložena dokonalá sbírka nezbytných doplňků pro konzumaci ve stylu al fresco; jedna strana je vyhrazena aperitivům, druhá pak kuchyni včetně příborů s gravírovanými nápisy „Boat Tail“ od pařížského dodavatele Christofle.

Rolls-Royce představil další speciální verzi modelu Wraith. Inspirován je Zemí a určen je pro jediného zákazníka z Abú Dhabí

Pro tyto účely byla vyvinuta dvojitá chladnička k uložení výběrového šampaňského Armand de Brignac, oblíbené zákazníkovy značky. Za účelem přechovávání zvláštně tvarovaných lahví vznikly v chladničce elegantní kolébky s lemováním ve vysokém lesku a barevném tónu sladěném s lahvemi.

Šampaňské sice ve světě luxusu není ničím neobvyklým, ale klienta Boat Tailu k tomuto vínu váže specifické pouto. Manžel ze zadávajícího manželského páru zmínil příběh ze svých skromných začátků. Jeho velkým kamarádem v rodném městě byl someliér, jenž jej učil rozlišovat chuti různých velkých značek šampaňského. Vyvinulo se z toho celoživotní studium, jehož výsledkem je jedna z nejzasvěcenějších kolekcí vzácných šampaňských Grand Cru na světě. Požadavek promítnout do Boat Tailu zmiňované znalosti a vášeň zákazníka byl mimořádně důležitý – stejně tak jako potřeba rychlého zchlazení šampaňského na teplotu přesně šesti stupňů – optimální k podávání tohoto výběrového vína.

Přečtěte si také:  I poslední cesta může mít styl. Ideálně k tomu poslouží upravený Rolls-Royce nebo Mercedes-Benz

Tradičním designovým prvkem moderních vozů Rolls-Royce jsou schránky k uložení deštníků Rolls-Royce ve dveřích pro případ nevlídného počasí. Jako milý protipól – a k umocnění neuspěchaných zážitků s Boat Tailem – je vzadu uprostřed uložen jedinečný slunečník v očekávání slunečného počasí. Nádherně vyvedený výstřední poklop se otevírá inverzním teleskopickým pohybem pro co nejsnazší vyjmutí slunečníku.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-%20(8)

Po obou stranách „hosting suite“ se elegantním otáčivým pohybem (jenž má připomínat nabídku sluhy) připraví kávové stolečky a současně zpřístupní dvě mimořádně moderní minimalistická sedátka uložená pod nimi. Sedátka štíhlých tvarů v designu Rolls-Royce a vyrobená italským výrobcem nábytku Promemoria vznikla z téhož technického vlákna, které najdeme v exteriéru vozu. K pohodlí po usednutí přispívá kožené čalounění Rolls-Royce ve stejném modrém odstínu jako v kabině vozu.

Nadčasová vášeň – spolupráce se BOVET 1822

V dalším kroku, jenž opět dokládá vizionářský přístup k moderní podobě patronace, se na přání zákazníků spojily dva luxusní podniky se stejnou touhou po dokonalosti. Špičkoví hodinářští mistři z podniku House of BOVET 1822, založeného na filozofii důvtipu a technickém zpracování, byli povoláni pracovat ruku v ruce s vlastními mistry oboru Rolls-Royce.

Přečtěte si také:  I poslední cesta může mít styl. Ideálně k tomu poslouží upravený Rolls-Royce nebo Mercedes-Benz

Klienti se zájmem o mechaniku usilovali o vstup do neprobádaných vod hodinářství. Vizí vážených a nadšených sběratelů produktů švýcarské hodinářské značky House of BOVET a vozů Rolls-Royce bylo vytvořit pro Boat Tail vytříbené a současně průlomové chronometry. Na důkaz neúnavné snahy a originální spolupráce se oba podniky spojily s cílem přetvořit kultovní centrální hodiny Rolls-Royce na přístrojové desce.

Rolls-Royce představuje limitované verze vozů Dawn, Wraith a Cullinan Black Badge v nových odstínech „Neon Nights“

Výsledkem je dílo, které se ani v jednom z uvedených odvětví doposud nerealizovalo. Vznikly dva oboustranné chronometry – v dámském a pánském provedení – které lze nosit na zápěstí, ale stejně tak je umístit do centra přístrojové desky Boat Tailu jako palubní hodiny vozidla.

Vznik oboustranného chronometru si vyžádal intenzivní tříletou spolupráci Rolls-Royce s podnikem BOVET 1822, kdy byl od základu vyvinut a přepracován konvertibilní systém Amadeo, nejkomplexnější v dosavadní historii. Výsledek je věrným odrazem mistrovského umu hodinářů BOVET, díky nimž se na palubě automobilu objevují zakázkové chronometry s tourbillonem.

Komentuje Pascal Raffy, majitel podniku BOVET 1822: „Jsem nesmírně hrdý na tým BOVET 1822, který v úzké spolupráci s elitním týmem návrhářů z Rolls-Royce vytvořil něco úžasného. Oba tyto kousky včetně systému uchycení jsou naprosto jedinečné a nepodobají se ničemu, co jsme kdy předtím udělali.“

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-%20(13)

Příběh doprovázející vznik těchto pozoruhodných mistrovských děl a podrobný popis jejich mechanismů společně s informacemi o drahých materiálech, jedinečných mikro skulpturách a nesmírné složitosti nosného mechanismu hodinek se bude prezentovat v tiskové zprávě 8. června 2021 ve 13:00 britského času.

Technický klenot

Ve snaze naplnit kromobyčejné sny klientů byl vývoj modelu Royce Boat Tail spojen s překonáváním zásadních technických výzev. Speciálně pro tyto vozy bylo nakonec vytvořeno 1 813 zcela nových dílů. Za charakteristické znaky projektu lze označit čas, trpělivost, zasazení a zapálení pro věc. Předběžná fáze konstruování vozu ještě před zahájením výroby si vyžádala úhrnem více než 20 člověkoroků.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce si bude prověřovat zákazníky nového Spectre. Ti, kteří jej prodají dál se dostanou na černou listinu

Ve fázi dokončování návrhu proběhlo společně s klienty úplné přepracování surové karoserie s flexibilní architekturou prostorového rámu z hliníku, aby bylo možné vytvořit velkorysé proporce modelu Boat Tail – jen tento postup si vyžádal osm měsíců. Již od počátku projektu vozidla se jako vždy počítalo se zakázkovým audiosystémem Rolls-Royce s 15 reproduktory, avšak architektura prostorového rámu byla využita odlišným způsobem. U vozů ze současného portfolia Rolls-Royce se speciálně koncipované části prahů využívají coby rezonanční komory basových reproduktorů systému ozvučení. V případě modelu Boat Tail se však využívá celá konstrukce podlahy s cílem poskytnout uživateli zcela mimořádný zážitek při poslechu hudby.

2021-Rolls-Royce_Boat_Tail-%20(6)

S ohledem na komplexní požadavky „hosting suite“ a zádi modelu Boat Tail bylo zapotřebí přistoupit k jedinečné úpravě elektroniky. Pro samotnou zadní část kabiny vzniklo pět elektronických řídicích jednotek (ECU). Tento krok si vyžádal úplné přepracování vyhrazených kabelových svazků, které jsou výsledkem devíti měsíců intenzivního výzkumu a vývoje. Jedině tak bylo možné zajistit otevírání zadního víka zavazadlového prostoru v požadovaném úhlu 67°, začlenit vysoce bezpečný mechanismus zámku a zabudovat do zadní části kabiny kompletní soustavu klimatizace ke spolehlivému uchovávání potravin a nápojů převážených v zadním prostoru „hosting suite“.

Teplota uvnitř „hosting suite“ byla zásadním parametrem návrhářů. Boat Tail byl postaven v očekávání pěkného počasí, a tak bylo nutné přistoupit k takovým opatřením, aby pronikající sluneční paprsky neměly negativní dopad na prostor „hosting suite“, kde by mohly poškodit potraviny, různé tekutiny a samozřejmě také šampaňské. Za tímto účelem jsou ve spodní části zabudovány dva ventilátory zajišťující potřebný rozptyl tepla. K potvrzení výše uvedených požadavků a s cílem zajistit funkčnost „hosting suite“ za všech klimatických podmínek byl Boat Tail zevrubně a úspěšně testován v teplotním rozmezí od -20 °C po +80 °C.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Cullinan Black Badge Blue Shadow Private Collection vznikne v 62 kusech. Jen vyšívání stropu trvá dva dny

Boat Tail je řádně homologované motorové vozidlo vyhovující požadavkům pro provoz na veřejných pozemních komunikacích. Vůz byl vytvořen k nasazení do provozu a značka jej uvedla až poté, co absolvoval stejně přísné dynamické zkoušky jako všechny ostatní vozy Rolls-Royce vč. analýzy za vysokých rychlostí s cílem zajistit bezpečné upevnění obsahu „hosting suite“ v zadním prostoru kabiny, a tedy i ticho na palubě za rychlé jízdy. Všichni klienti uvedli, že si rozhodně přejí svůj Boat Tail užívat okamžitě poté, co jej převezmou.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *