Rok 2020 byl ve znamení přetížených kamionů. Policie rozdala milionové pokuty

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: Policie ČR - 27. 1. 2021


Přetížené kamiony jsou velkým nešvarem českých silnic. Je to o to horší, že přetížení ani zdaleka nejezdí jen cizinci, ale čeští řidiči a provozovatelé. Nejčastěji jde o náklaďáky převážející dřevo a i na ty se policie z Vysočiny v loňském roce důkladně zaměřila.  

Do kontrolních akcí se zapojili policisté zařazeni ve speciálním týmu s názvem Kamion, který kontroly nákladních vozidel přepravujících dřevní kulatinu dělá pravidelně. Nejde jen o prevenci, kontroly probíhají jako reakce reakcí na vážné dopravní nehody, které se v loňském roce na Vysočině staly a jejichž viníci byli právě řidiči přetížených kamionů.

Kontroly vozidel a jízdních souprav přepravujících dřevní hmotu byly ze strany policistů velmi důkladné. Zaměřili jsme se na kontrolu dokladů k vozidlu a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku soupravy a nákladu. Policisty zajímal také technický stav vozidel, stejně jako zdali je dobře a dostatečně upevněný a uložený převážený náklad, dále zda řidiči před vjezdem na pozemní komunikaci vozidlo nebo jízdní soupravu očistili, tak aby neznečišťovala pozemní komunikaci. V neposlední řadě se policisté zajímali o původ dřeva, a zda je správně zapsáno v přepravním dokladu, tak aby nedocházelo ke krádežím dřevní hmoty v blízkosti lesů.

Každý druhý jel přetížený

Policisté nákladní vozidla kontrolovali vážením na nízko rychlostních vahách. Kontrole se podrobilo 869 nákladních vozidel, přičemž 413 z nich bylo přetíženo.  Většinu policisté vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení. Šlo konkrétně o 396 pokut, které dohromady daly částku 2 311 000 Kč. Dalších 264 porušení policisté zadokumentovali a oznámili k řešení příslušnému správnímu orgánu. Kromě toho uložili také 117 kaucí za porušení ustanovení zákona o pozemních komunikacích v celkové výši přesahující 1 300 000 Kč.

Kromě hmotnosti je důležitá i výška nákladu a hlavně jeho zajištění.

„Při kontrolách vozidel převážejících dřevní hmotu jsme se loni setkávali s nekázní řidičů. V nejčastějších případech to bylo přetížení vozidel nebo jízdních souprav a dále nesprávně zajištěných nákladů. Řešili jsme rovněž situace, kdy se řidič odmítl podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítl najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že loni se podrobit nízko rychlostnímu vážení 67 řidičů odmítlo a za toto odmítnutí policisté ukládali pokuty v maximální možné výši.

„V případě, že řidič vážení odmítne, odstaví mu policista auto a to až na 48 hodin nebo do doby, dokud s vážením nebude souhlasit. Velmi důkladné kontroly zaměřené na dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů užitkových a nákladních vozidel probíhají v našem kraji v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcí a v rámci běžného výkonu služby policejních hlídek odboru služby dopravní policie téměř denně a budou se stejnou intenzitou pokračovat i v letošním období. Bude to jedna z priorit odboru služby dopravní policie v rámci Vysočiny,“ doplnil plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru