Řidiči při předjíždění často ohrožují sebe i ostatní. Jednoho takového hledá středočeská policie

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Centrum služeb pro silniční dopravu - 18. 10. 2021


Jakkoliv je předjíždění nedílnou součástí provozu a života každého řidiče, jde o jeden z nejnebezpečnějších řidičských manévrů. A někteří řidiči jej vůbec nezvládají. Pro předjíždění si vybírají špatné místo i čas a ohrožují tak nejen sebe, ale bohužel i další kolem sebe.

Jednoho takového řidiče hledá příbramská policie. Ten měl 30. září po poledni na silnici I/18 v obci Dubno na Příbramsku předjíždět jiné auto. Jenomže se do protisměru vydal přesně v tu chvíli, kdy tam jelo auto, jehož posádku ohrozil. Policisté proto řidiče, který má tento riskantní manévr na svědomí, hledají. Krajská policejní tisková mluvčí k tomu řekla: „Byl-li někdo, v inkriminovaný den a čas, svědkem tohoto riskantního předjíždění, nebo má záznam z palubní kamery, ať kontaktuje z důvodu ztotožnění neznámého řidiče policisty.“

Pokud by někdo poznal auto či řidiče na fotce, měl by se ozvat policii.

Kdy předjíždět?

Špatně zvládnuté předjíždění vede k vážným dopravním nehodám, mnohdy i s tragickými následky. Řidič při tomto manévru musí předvídat, musí znát své auto, schopnosti, používat blinkry a sledovat provoz kolem sebe.

Dle zákona se předjíždí vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Policisté k tomu dodávají: „Tady vidíte, že je v naprostém pořádku objet a předjet zprava auto, které se chystá odbočovat vlevo a nechá dostatečný prostor pro druhé vozidlo u pravé strany. Zároveň není proti pravidlům předjíždět například kamion nebo pomalu jedoucí auto při připojování na dálnici v připojovacím pruhu. Naopak je to zcela v pořádku, pokud se ten šnek před vámi „na hulváta“ sedmdesátkou hned zařadí do průběžného pruhu přímo před kamion a vy před sebou máte ještě celý několik set metrů dlouhý připojovací pruh, ve kterém můžete bezpečně akcelerovat a teprve pak se připojit.“

Připomínáme, že ze zákona je řidič při předjíždění či vybočení ze směru své jízdy povinen použít blinkry. A samozřejmě nesmí ohrozit řidiče jedoucího za ním. Policisté k tomu dodávají: „Než začnete předjíždět, pokaždé se napřed musíte podívat do zrcátka a ujistit se, že nikdo jiný už nepředjíždí. A to platí na dálnici i na běžné silnici.“

Zákon také říká, že řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění. A to je bohužel častý nešvar některých řidičů, kterým ego přerostlo přes hlavu. Ostatně, to potvrzují i policisté: „Tohle je jeden z nejhorších a nejprotivnějších nešvarů na silnicích. Za úmyslné bránění předjíždění zejména zrychlováním by se mělo střílet za úsvitu ranou do týla. Bohužel se jedná o jev častý, policií nesledovaný, a tedy i nestíhaný. Zvyšování rychlosti předjížděného prodlužuje celý předjížděcí manévr. Prostou lidskou slušností je navíc sundat nohu z plynu (anebo vypnout tempomat), pokud vás někdo začne předjíždět. Jestli to ranilo vaše ego a nelíbí se vám, že vás někdo předjíždí, prostě ho teď hlavně nechte předjet. A pak tedy jeďte rychleji, ale opravdu až po tom, co vás předjede.“

Dále dodávají: „Opět zdůrazňujeme, že nikomu nepřísluší nikoho jiného v provozu vychovávat a vnucovat mu svou vlastní představu o bezpečnosti a plynulosti. To smí jen policie schválenými pomůckami a metodami. Jestli tedy jedete tachometrovou stovkou na okresce, kde je devadesátka a někdo vás chce předjíždět, je to věc jeho a případně Policie. Vy se musíte postarat jen o to, abyste ho neomezili, neohrozili, a hlavně mu nebránili v předjíždění.“

Kdy nepředjíždět?

Zákon celkem přesně definuje situace, kdy se předjíždět vůbec nesmí. Konkrétně paragraf 17 říká, že řidič nesmí předjíždět: „nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí, jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet, jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích, na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi, dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy, na křižovatce a v těsné blízkosti před ní, na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.“

Jakkoliv to takto sepsáno vypadá naprosto logicky, jak ukazuje případ z Příbramska, logiku někteří za volant neberou. Dávejme tedy při předjíždění pozor, buďme ohleduplní a nehoňme si na sobě navzájem ego. Většinou to totiž nekončí moc dobře.  


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

2 názory na “Řidiči při předjíždění často ohrožují sebe i ostatní. Jednoho takového hledá středočeská policie”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru