jelen-v-lese-skoda-kamiq-zvire-les-zver

Řidiči by v těchto týdnech raději měli zvolnit. Na silnicích je čeká typicky podzimní nebezpečí

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Policie ČR - Ilustrační foto: Škoda - 8. 10. 2024


Ještě před pár týdny teploty v Česku překračovaly 30 stupňů, ale dnes se nejčastěji drží kolem poloviční hodnoty. K tomu často prší a pomalu se setkáváme i s mlhami. Podzim se v Česku už celkem zabydlel, a to s sebou nese jedno pro toto období typické riziko, tedy možnost srážky se zvěří.

Podzim je z hlediska srážek se zvěří nebezpečný hlavně z důvodu páření. K tomu u vysoké dochází mezi říjnem a prosincem. Zvěř v této době hodně migruje za potravou a na silnici, na kterou samozřejmě nebere moc ohled, se tak může objevit v jakoukoliv denní či noční hodinu. Nejčastěji se s ní ale můžete setkat hlavně za úsvitu nebo naopak za soumraku. Pozor si ale musíte dávat i v noci.

„V noci je třeba dbát ještě větší opatrnosti, zvíře je oslněné světly vozidla, a tudíž se chová zmateně a nepředvídatelně.  Zvíře je při nočním oslnění světlomety vozidla dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce a neutíká,“ vysvětlila před časem krajská policejní tisková mluvčí Zdeňka Papežová a dodala: „Řidiči by měli v tomto období dbát zvýšené opatrnosti hlavně na úsecích, které jsou značeny možným výskytem zvěře, také by měli brát zřetel na ráz krajiny – pole, pastviny, lesní porost, lesoparky apod. Ke srážce může dojít v kterékoli roční období a kteroukoliv denní i noční hodinu. Nejčastější jsou srážky se srnčí, zajíci nebo divokým prasetem.“

Pojištění střetu se zvěří má svá rizika. Pozor dejte na pojem zvíře nebo na limity pojištění

Když už k nehodě dojde

Můžete jet sebeopatrněji, ale k nehodě i přesto může dojít. Třeba za situace, kdy se vyhnete jedné srně, ale za ní z lesíka vyskočí další. Na srnky dejte velký pozor, málokdy jdou samotné. Pamatujte, že v případě srážky se zvěří musíte vždy volat policii. I kdyby autu nic moc nebylo a škoda tedy byla nižší než 100 000 Kč, což je hranice pro „povinné“ přivolání policistů.

„Na operační středisko je podstatné upřesnit základní údaje: místo střetu, zranění osob a také sdělit, jestli sražená zvěř netvoří překážku v silničním provozu. Policisté, kteří na místo vyjedou, provedou ohledání a zadokumentují událost. U těchto dopravních nehod vždy policisté vyrozumí příslušné myslivecké sdružení, které zajistí odvoz mrtvé zvěře. Je protiprávní usmrcenou zvěř odvážet bez vědomí mysliveckého sdružení,“ vysvětlil policejní mluvčí Petr Zámečník.

I v případě srážky se zvěří se chovejte jako při jakékoliv jiné nehodě. Nezapomeňte zapnout výstražné blinkry, oblečte si reflexní vestu a posádku nikdy nenechávejte sedět v autě. Pokud je někdo z posádky zraněný, ihned na místo volejte záchrannou službu.

Vůbec nemyslete na to, že byste si zvíře odvezli. Vidina zvěřiny zdarma může být lákavá, ale v prvé řadě jde o krádež, v té druhé nezapomínejme na to, že zvíře může být nemocné či plné parazitů To rozhodně není něco, co si chcete přivézt domů.

A jak řešit škody na autě? Pokud máte sjednáno jen povinné ručení, budete muset vše hradit ze svého. V případě havarijního připojištění nebo pojistky právě na střet se zvěří je potřeba pojišťovně předat fotky z místa, doporučujeme udělat i video, a policejní protokol. Tyto pojistky škodu pokryjí, jen je potřeba počítat se spoluúčastí. Pokud je tedy škoda malá, třeba jen poškozené zpětné zrcátko, využití pojistky se nemusí vyplatit.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru