jelen-v-lese-skoda-kamiq-zvire-les-zver

Srazíte-li zvíře, nevozte si ho domů. Je to pytláctví a můžete dostat až dva roky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: srazenazver.cz - Ilustrační foto: Škoda - 2. 10. 2023


Až dva roky natvrdo může dostat řidič, který srazí zvíře, naloží si jej do auta a odveze. V tu chvíli je vnímám jako pytlák, stejně jako člověk, který neoprávněně loví zvěř nebo ryby. Podle webu srazenazver.cz je říjen a listopad obdobím, kdy jsou nejvíce hlášeny srážky s divokým prasetem. Každý rok však dojde až k 15 tisícům střetů, z nichž nejčastěji autům zkříží cestu srnec obecný.

První pravidlo je, že pokud došlo ke kolizi se zvířetem, je zapotřebí ihned zavolat policii ČR. Ta kontaktuje majitele – ve většině případů mysliveckou správu – který mrtvé zvíře odklidí. To samé platí v případě, že zvíře srážku s vozem přežilo. „Policie vyrozumí místně příslušný myslivecký spolek, jehož člen se dostaví na místo dopravní nehody a zvíře si převezme. V tomto případě je pak na osobě mysliveckého sdružení, co se zvěří udělá,“ radí tisková mluvčí Policejního prezidenta Hana Rubášová. V žádném případě by se však účastník nehody nikdy neměl snažit zvíře odklízet ze silnice. Poraněná zvěř může člověku způsobit zranění, případně jej nakazit nějakou nemocím. Nelze ho též naložit do auta a odvézt. Tento čin by mohlo skončit obviněním z trestného činu pytláctví.

Krytí škod ze střetů se zvěří a pojištění aut

Lesní zvěře stále přibývá a musí si shánět potravu, přičemž je často vyrušována turisty nebo pejskaři, kteří venčí své mazlíčky na volno. Není již tedy žádným překvapením, že se divoká zvířata často objevují v obydlených místech. „Poslední 3 roky srážky našich klientů v autech se zvěří rostou každoročně cca o 8 až 12 %. Velké množství srážek je v poslední době poblíž obcí, anebo i přímo v obcích, například na náměstí poblíž centrálních parčíků nebo v udržovaných zelených pruzích u silnic. Nejvíce jich registrujeme ve středních Čechách a na Vysočině. I v Praze máme hodně případů, například z okolí Klánovického lesa,“ uvedla tisková mluvčí finanční skupiny UNIQA Eva Svobodová.

Počet srážek se zvěří meziročně klesl. Koronavirová opatření utlumila dopravu, zvířata změnila své chování

Kupříkladu v minulém roce vyplácela UNIQA škodu vzniklou uprostřed osvětlené vesnice na autě ve výši 240 tisíc korun. Výše hmotné škody se mění s tím, jak roste cena aut a jak se zvyšují ceny za opravy: „Například škoda na terénním Mercedesu po srážce se srnou se vyšplhala na 400 tisíc korun. Jenom přední sklo se všemi čidly a vyhříváním stálo k 100 tisícům korun,“ dodává Eva Svobodová.

Škody způsobené střetem se zvěří jsou kryté v havarijním pojištění. Pokud při srážce vznikne i jiná škoda, například na dalším autě nebo na dopravním značení, řeší se událost z povinného ručení auta, které tuto kolizi způsobilo.

Nastane-li kolize s domácím zvířetem, odpovídá za jeho pohyb na vozovce podle občanského zákoníku držitel nebo chovatel. Náhradu vzniklé škody na autě je nutné vyžadovat po něm. V některých případech může chovateli pomoci odpovědnostní pojištění, případně lze vyřídit škodu rovněž z havarijního pojištění klienta, a pojišťovna poté regresuje nárok na platbu za chovatelem.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Srazíte-li zvíře, nevozte si ho domů. Je to pytláctví a můžete dostat až dva roky”

  1. já když naposledy srazil zvíře tak museli domů odvést mě i auto. Ani peugeot ani divočák to nepřežily

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru