jelen-v-lese-skoda-kamiq-zvire-les-zver

Pozor na střety se zvířetem. Pojišťovna vám v takovém případě nemusí nic zaplatit

Autor: Anina Russová - Foto: Škoda - 23. 6. 2023


Možná jsme vás titulkem trochu zmátli. Proto si dnes ujasníme, jaký je z pohledu pojišťoven rozdíl mezi střetem se zvířetem a se zvěří. Ta dvě slova totiž hrají zásadní rozdíl v tom, jestli pojišťovna škodu uhradí nebo ne.

Zvíře má majitele

Dnes každá pojišťovna nabízí připojištění k povinnému ručení, které pokryje srážku se zvěří. V případě havarijní pojistky pak většinou jde o standard. Pamatujte ale, že je nesmírně důležitý onen pojem zvěř. Ta je totiž divoká, žijící volně v lesích nebo třeba na polích. Nikdo za ni fakticky neodpovídá, nemá majitele.

Ovšem u zvířete je to něco jiného. Každé zvíře, tedy slepice, kráva pes, kočka nebo třeba kůň má svého majitele, a právě ten je za něj odpovědný. A to je důvod, proč připojištění nebo havarijní pojistka v těchto případech nemusí pomoci. Nutno ale říct, že každá pojišťovna má jiné pojistné podmínky a dle těch se případné řešení škody řídí.

Kdy je vhodné volat policii? Vyplatí se to u nehody, vandalismu i u dalších nepříjemností

V drtivé většině případů by škody způsobené zvířetem měl hradit přímo jeho majitel. A to buď z vlastní kapsy nebo ze svého pojištění. Řidiči si u některých pojišťoven mohou připojistit i střet se zvířetem, ale nijak rozsáhlá tato nabídka bohužel není.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Pokud majitel sraženého zvířete není v dohledu, vždy k nehodě volejte policii. Ta se postará jak o zvíře, tak najde jeho majitele a vše zdokumentuje. Stejně tak policii volejte, pokud se majitel k řešení celé situace nemá nebo naopak tvrdí, že vše byla vaše chyba.

Zvěř si hlavně neberte domů

Jak už bylo zmíněno, srážku se zvěří umí vyřešit buď havarijní pojistka nebo speciální připojištění. I v případě, kdy je škoda zcela minimální nebo zraněné zvíře z místa nehody uteče, má řidič povinnost oznámit událost policii. Ta pak dá vědět místnímu mysliveckému sdružení, které se o usmrcené či zraněné zvíře postará.

Na sražené zvíře ani zvěř nikdy nesahejte. Zraněný kus může být agresivní nebo nemocný.  A nikdy se nesnažte zraněnou srnku, zajíce nebo divočáka odvézt. Možná to vypadá lákavě, šlo by ale o krádež.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru