řidičský průkaz

Řidičák na zkoušku se netýká jen mladých. Nevyhne se mu žádný začínající řidič, ale ani ti zkušenější

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy ČR - 17. 4. 2024


Od ledna letošního roku spustilo ministerstvo dopravy sytém takzvaného řidičáku na zkoušku. Ten začínajícím řidičům umožní první dva roky po získání řidičáku jezdit jen v takzvaném testovacím období. Málokdo ale ví, že se řidičák na zkoušku netýká jen mladých a jen těch, kteří s řízením čerstvě začínají, ale všech.

I ti, co už řidičák mají

Každý, kdo se rozhodne udělat si řidičák, jej při úspěšném složení zkoušek získá na zkušební dobu dvou let. A to se netýká jen těch mladých, tedy prvořidičů, ale i starších věkových kategorií. Zároveň i těch, kteří řidičák sice měli hotový už před lednem 2024, tedy před dobou, kdy novinka začala platit. „Platnost novely je od 1. ledna 2024. Každý, kdo od tohoto data spáchá závažný přestupek a současně je držitelem svého prvního oprávnění méně než dva roky, bude se na něj vztahovat povinnost se zúčastnit výchovně vzdělávacích programů, tedy dopravně psychologického pohovoru a školení začínajících řidičů,“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.

Řidičský průkaz na zkoušku má za cíl motivovat řidiče začátečníky k tomu, aby řídili co nejbezpečněji a neriskovali. Mladí řidiči totiž často přeceňují své dovednosti nebo schopnosti vozidla. A to především kvůli nedostatku zkušeností, podceňováním rizik a v neposlední řadě předváděním se nebo užíváním alkoholu či dalších nebezpečných látek.

Musí sekat latinu

Po dobu dvou let jsou začínající řidiči pod přísným dohledem. Pokud spáchají vybrané nebezpečné přestupky, musí se následně podrobit dvěma preventivním kurzům v autoškole. Přesněji řečeno evaluační jízdy s učitelem autoškoly a dopravně-psychologické přednášky s dopravním psychologem.

EU schválila novinky ohledně řidičských průkazů. Nakonec to nebude tak přísné

A o jaké přestupky se jedná? Především trestné činy, tedy například ohrožení pod vlivem návykové látky nebo těžké ublížení na zdraví. Ale také přestupky s automatickým zákazem řízení motorových vozidel, tedy například překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec, nebo odmítnutí se podrobení zkoušky na alkohol. A samozřejmě všechny šestibodové přestupky, protože bodové konto se novým řidičům snižuje právě na maximálně 6 bodů.

Podle ministerstva dopravy není cílem řidiče jen „vyřadit“ z provozu po dosažení 6 bodů, ale působit na jejich chování tak, aby si uvědomili rizika nebezpečného chování za volantem (alkohol, drogy, vysoká rychlost, rozptýlení telefonem apod.)

Možná se to začínajícím řidičům nemusí zdát fér, ale je potřeba si uvědomit, že jsou to právě začínající řidiči s praxí do dvou let, kteří způsobí až 11 % nehod. Riziko, že nehoda mladého řidiče od 18 do 24 let skončí úmrtím, je dokonce více než 2x větší než u ostatních věkových skupin.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Řidičák na zkoušku se netýká jen mladých. Nevyhne se mu žádný začínající řidič, ale ani ti zkušenější”

  1. Josef Christomidis

    Neměli by jste se zaměřit na znalosti dopravních značek a základních předpisů u ostatních účastníků provozu ( cyklisté, koloběžkáři, chodci, …..)?

  2. Jindřich Forman

    Toto je největší zásah do rovnosti lidí v moderních dějinách..
    Toto jen ukazuje a zavádí to,že si všichni nejsme rovni..
    Stát a zákony se nebudou dívat na všechny stejně..
    Přitom je to naprosto zbytečné, každý řidič nese na silnici stejnou zodpovědnost, za své chování..
    A další věc..
    Rádi se tu páni demokraté vysmívají Číně, jaký je to režim, jak lidi stát sleduje a boduje…
    A co dělají zde? Každý řidič má složku, kde je bodován a sledován!
    Je to v principu naprosto stejné a nepřijatelné chování…
    Jak je možné že toto nikomu nevadí?
    Že jsme tu sledováni a bodování jako v Číně!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru