řidičský průkaz

EU schválila novinky ohledně řidičských průkazů. Nakonec to nebude tak přísné

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Merkur.de - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 2. 3. 2024


To, čeho jsme se původně báli, se nevyplnilo. Evropská unie původně měla v plánu upravit agendu a fungování řidičských průkazů. Změny by totiž nakonec neměly být tak přísné, přesto se týkají poměrně velké změny. Schválil je tento týden Evropský parlament.

Mělo to být přísnější

V původních návrzích byli na mušce ve velkém řidiči senioři. Plánovalo se totiž, že prodloužení řidičského průkazu mělo být podmíněno povinnou zdravotní prohlídkou a vyplňováním nových formulářům. Evropský parlament se totiž rozhodl, že tuto agendu nebude nařizovat plošně, ale ponechá ji na každém z členských států samostatně. V některých zemích (například v České republice) jsou už dnes zdravotní prohlídky pro starší řidiče povinné.

Za většinou návrhů, které do schvalování šly, stála francouzská politička Karima Delli. Jakkoliv pro ně původně měla docela velkou podporu, v rámci hlasování parlamentu nakonec neprošly. Původně totiž chtěla i speciální řidičské průkazy B+ pro velká a těžká auta, primárně pro SUV. Bez takového řidičského průkazu nemělo být možné taková auta řídit. Stejně tak se mluvilo o tom, že by členské státy měly zakázat noční jízdy mladým řidičům.

A co nakonec Evropský parlament schválil?

Přesto však spousta věcí schvalováním prošla, původní návrhy si můžete přečíst v tomto článku. Jde například o lepší cílenou přípravu nových řidičů na situace, které pak zažijí sami v praxi na silnici. Součástí finální zkoušky v autoškole by se tak měly nově stát i situace, kdy budou řidiči jezdit na sněhu nebo v podmínkách, kde hrozí velké riziko smyku. Stejně tak má být kladen mnohem větší důraz na to, že používat za jízdy mobilní telefon, je přísně zakázáno.

Pro všechny řidiče se může hodit schválení digitálních řidičských průkazů, které budeme moci mít v aplikaci ve svých mobilních telefonech. To už ale například Česká republika zavedla letos.

Ani tak to ovšem není finální návrh, který bude platit. Finální schvalování totiž proběhne pravděpodobně až po červnových volbách do Evropského parlamentu.

Štítky: , , , ,

23 názorů na “EU schválila novinky ohledně řidičských průkazů. Nakonec to nebude tak přísné”

   1. No tak jenom tu, že nejste zcela při smyslech, co to má společného s Ruskem? Vůbec nic a diktatura to je a už to jméno té co to navrhovala hovoří zcela jasně, kdo v EU už rozhoduje, tak daleko to došlo.

 1. „Pro všechny řidiče se může hodit schválení digitálních řidičských průkazů, které budeme moci mít v aplikaci ve svých mobilních telefonech. To už ale například Česká republika zavedla letos.“ – uvedete odkaz na zelené karty a tvrdíte, že to my máme už letos? Si z nás děláte srandu, nebo nás považujete za hlupáky?

 2. Původně totiž chtěla i speciální řidičské průkazy B+ pro velká a těžká auta, primárně pro SUV. Bez takového řidičského průkazu nemělo být možné taková auta řídit….. Chytra to pani ci po nove osoba. Skoda, ze to neproslo, mohlo se tim omezit hromada elektromobilu ….

 3. Petr Majevský

  U nás nebudou povinné prohlídky seniorů zrušeny.Stát má z toho příjem,jako ze všeho.Na druhou stranu je nutno podotknout,že řada seniorů si nechce přiznat,že na řízení už nemá.Je to začarovaný kruh.

  1. Zvedá se věk odchodu do důchodu,tak hranice 65let je nesmysl,prohlídky jsou placené a je to práce lékařské lobby.Snaží se diskriminovat starší občany dezionformacemi o vysoké účasti na nehodách což je hloupost.Volantem kroutí kdejakej feťák a psychopat což jaksi v mladším věku nevadí,že ?

   1. To o těch feťácích je absolutní pravda. Ví co bere, ví jak to působí a za volantem nemá co dělat. Na 10 let bez řidičáku a když neposlechne, rovnou do arestu. A tam povinně makat a z toho hradit výlohy na léčení těch pomlácených jinými fetoši. Uchopit problematiku prohlídek se dá různě. No myslím že u nás to chce zapřemýšlet. To máte jako jízda s brýlemi. Dotyčný ví o své běžné indispozici a také se tomu přizpůsobí a jde to. Senilní senior by o sobě také měl vědět a přizpůsobit se. A to jsem sám senior. Ale oranžová je oranžová, že?

   2. Tak to potvrzuji, byl jsem u oční lékařky a ta mi odmítla vydat potvrzení ,že prý špatně vidím, já tvrdím že vidím dobře. Před 2 lety jsem byl u očního a měl jsem v normě a žádný oční zákal. První čím mě vyděsila že mi hned řekla že mám zelený zákal, pak začala o půl hodiny později a pořád tam hlasitě mluvily nakonec mě daly na nějaký přístroj kde jsem musel při rozsvícení malého blikajícího světýlka mačkat tlačítko. Nakonec mi slavnostně a nakonec my oznámily že jsem neprošel. Jak se bránit?

    1. Pokud opravdu vidíte dobře, zajděte za svým praktikem, ten vám udělá komplexní prohlídku na řidičák. A případně změňte očního lékaře.

    2. Petr Ondráček

     Já měl ten samý případ jenom s tím rozdílem že jsem prošel tak, tak, že prý jsem v limitu. Ale prý mám také šedý zákal, tedy v limitu a budu potřebovat operaci kterou jsem odmítl protože dobře vidím bez brýlí. Tak jsem tu proceduru s přístroji musel absolvovat za 800 Kč abych dostal od doktora potvrzení za dalších 400 Kč. Je to zbytečná buzerace protože od Nového roku jsem nezaznamenal ve zprávách jednu bouračku kterou by zavinil senior. Všechny bouračky se týkaly mladých řidičů. Systém pracuje tak že vám oční Dr. napíše doporučení se třemi klinikami které operace provádí a pak asi dostanou všimné od té kterou si vyberete, můj názor. V Německu tyto kontroly nejsou potřeba protože vědí o kvalitách řidičů seniorů, mají větší praxi a zkušenosti.

    3. Trvejte na posouzení očním lékařem. Praktik je povinen vám v posuzování pro řidičák vyhovět. Pokud ne, podejte na něj stížnost.

   3. To by me zajimalo kde z toho stat ma ty penize. Ridicak je na stejnou dobu a neni potreba platit za prodlouzeni a s vydáním lékařského potvrzeni neni spojen zadny poplatek staru.

   4. Důchodci budou v důchodu déle a déle, snad i v 70. Pracovat a odvádět daně mohou bez zdravotního potvrzení, řídit ne, budeme je stigmatizovat a šikanovat. EU neřeší nic podstatného, že se z EU stává nebezpečné místo k životu, že tu řádí gangy a útočí ne nás nájezdníci. Budeme řešit úplné pitomosti
    Josef Duben

  2. Sice jsem už také senior, problem některých nejsou oni, ale doktor, kterého ukecaji. On totiž za své rozhodnutí nenese zodpovědnost.

  3. Zdeněk Blahna

   Stát z toho nemá vůbec nic.Stát tím jen nahrál doktorům do rukou
   další penízky,které jdou do jejich kapes.Chudinky už tak mají málo.
   To,že někteří velmi staří už na to nemají je sice pravda,ale na druhou stranu
   si musíme uvědomit,že hlavně na venkové se zrušilo obrovské množství
   dopravních spojů a linek a ti staří se třeba ani nemají jak dostat na nákup,
   nebo k lékaři.Lékaři v tomto případě mají možnost povolit řízení vozidla
   pouze za určitých podmínek,nebo na některých komunikacích,To však
   naši zlatokopečtí lékaři neznají a proto to neužívají.Takže v mnoha případech
   kvůli příjmu řízení povolí i těm,kteří už na to evidentně nemají.

 4. Antonín Šoškola

  V drtivé většině zemí EU nejsou zavedeny žádné povinné lékařské prohlídky řidičů seniorů. A tak to bude i nadále. EU parlament to odmítnul. Tak proč Česko tyto diskriminační prohlídky již od 65 let věku pro řidiče stále zavedené má ? Jsme jediný skanzen v Evropě. Který tuto plošnou diskriminaci seniorů používá. Asi jde o peníze, které se tak tahají z kapes seniorů. Na bezpečnost dopravy tyto prohlídky nemají žádný vliv. To už v Německu, Francii v Anglii i v USA dávno přišli. Proto tam tyto prohlídky nikdy nezavedli. EU i USA jsou náš vzor. Tak ať máme svobodu konečně i v Česku. Bez těchto prohlídek !

  1. Protože naši politici, nedělají pro lidi, ale vždy proti lidem, vše zbytečně komplikují, tahají z lidí peníze, prostě vymýšlí kraviny, a to za krásné, poslanecké platy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru