ridicsky_prukaz-slovensko

Na Slovensku budou moci lidé získat řidičský průkaz zdarma

Autor: Radim Plachý - Zdroj: finsider.sk - Ilustrační foto: Ministerstvo vnitra SK - 25. 10. 2023


Když si dnes budete v České republice dělat nový řidičák, bude vás to stát opravdu hodně peněz, na Slovensku ho ale můžete mít zdarma. A nárok na nový řidičák zdarma budou mít i profesionální řidiči kamionů a autobusů.

Slovensko nabízelo řidičáky zdarma už před nějakou dobou v rámci projektu „Neztrať práci, vzdělávej se“. Ten už ovšem skončil. Slovensko ovšem připravuje nový projekt, který opět umožní získat řidičský průkaz bez toho, aniž byste za něj museli dát byť jen jediný cent. Za nové řidiče totiž autoškolu zaplatí peníze z Evropských fondů. Hlavními podmínkami bude to, že uchazeči musejí být registrovaní na úřadu práce a v žádosti vybrat slovenskou autoškolu.

Slovenský portál Finsider.sk zveřejnil stanovisko úřadu práce: „V novém programovém období se aktuálně připravuje nový projekt, v rámci kterého se budou poskytovat obdobné příspěvky na rekvalifikaci či vzdělávání novým uchazečům o zaměstnání, ale i zájemcům o zaměstnání, a který bude financovaný z Evropského sociálního fondu.“ Spuštění nového projektu se očekává na začátek roku 2024. Pokud nechápete předchozí sdělení úplně přesně, pak vězte, že řidičský průkaz může být proplacen těm, kteří jsou nezaměstnaní, ale i těm, kteří sice zaměstnaní jsou, ale přes úřad práce hledají novou práci. 

Na Slovensku chtějí k pokutě přidávat dálniční známku na rok zdarma

V původní žádosti byla autoškola hrazena jak uchazečům o zaměstnání, tak i studentům, důchodcům, ale i maminkám na mateřských dovolených. Lidé jen museli splnit dané podmínky. O tom, kdo bude mít na proplacení autoškoly nárok od roku 2024, se zatím podrobnosti oficiálně ještě neví. Jisté ovšem je, že se nebude proplácet běžný řidičský průkaz na skupinu B, tedy na běžné osobní auto. Úřad za zájemce proplatí pouze ostatní skupiny. Každá žádost bude posuzována individuálně. 

Štítky: , ,

11 názorů na “Na Slovensku budou moci lidé získat řidičský průkaz zdarma”

 1. Vlach Zbyněk

  To funguje i u nás na pracáku.Chybělo mi déčko a profesák i když sem byl před důchodem,hradil sem jen zkoušky.Teď po pěti letech v důchodu,blbnu a jezdím brigádně po Praze s busem když zavolají.Aspoň procházím pravidelnými lekařskými prohlídkami což se hodí.Paradoxem je to že i když mám papír každoroční zdravotní prohlídky na autobus neplatí mi to na osobák a musím vymáznout 600 každé dva roky za prohlídku u obvoďáka…Jinak dohánim to ze jsem už jako malý kluk jezdil s tátou vepředu na služebním sedadle,to ale byly autobusy RTO.To by táta koukal s čím jezdím dnes,bohužel už to neuvidí.

 2. ….získat řidičský průkaz bez toho, aniž byste za něj museli ……

  Bazba „bez toho, aniž“ je gramatický nesmysl. Buď „získat průkaz bez toho, abyste: nebo „získat průkaz, aniž byste“

 3. A není náhodou taky podmínkou, že už nějaký řidičák musí mít. Mohl jsem mít řidičák na vojně na V3S a náklaďáky zdarma, ale podmínka byla držení řidičského průkazu skupiny B.

 4. No, co jsem tak slyšel, tak na autobus sice platí, ale kdy by tam dělal? Platí jen to co projedeš a čekáš zadara. Nevim jak je o s úkliden nebo s kontrolou stavu, jestli je placená nebo ve volným čase. 10 hodin v práci+ doprava domů a zaplaceno jen 8 a mizerně. Na o, že jsi jednou nohou v kriminálua soboty neděle, tak nic moc.

 5. U nás to je zjednodušený ještě o profesák jako jediní v EVROPĚ za pár roků tady nebude kdo by sednul za autobus nebo kamion .

 6. Funguje to i u nás a rozhodně to je špatně, nebo minimálně ty pravidla k tomu získání. Do autoškol chodí lidi, co ten řidičák ani nechtějí a určitě ho nebudou později užívat k obživě. Jsou to vyhozené peníze.

  1. Kéž by něco podobného bylo i u nás. Rozhodně souhlasím, že jsou to lépe vynaložené prostředky, než na nějaké rozhledny apod.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru