dalnice-cedule-znacky-ukazatele

Na Slovensku chtějí k pokutě přidávat dálniční známku na rok zdarma

Autor: Anina Russová - Zdroj: slovenský poslanec Tomáš Taraba - Foto: Pavel Srp - 8. 3. 2023


Jízda po dálnici bez zaplaceného dálničního poplatku je přestupkem snad ve všech zemích světa. Zatímco ve většině z nich, Česko nevyjímaje, musí řidič v takovém případě zaplatit pokutu a případně i dálniční známku, na Slovensku uvažují, že na to půjdou jinak. K pokutě totiž přidají roční kupón zdarma, jako bonus.

V současné době je na Slovensku v platnosti to, že řidič, který jede bez dálniční známky, dostane pokutu 150 eur, tedy asi 3500 Kč. Pokud ji zaplatí do 15 dnů, je snížena na 100 eur, tedy asi 2300 Kč. K tomu je řidič povinen si pořídit roční dálniční známku, která stojí 60 eur, tedy asi 1400 Kč. Ovšem nový zákon, který je v tuto chvíli předložen ke schválení, to možná celé změní.

Přečtěte si také:  Ministr dopravy potvrdil, že dálniční známky budou zdražovat. Pravděpodobně průběžné každý rok

Poslanec Tomáš Taraba předložil návrh zákona, dle kterého by řidiči zaplatili jen pokutu, tedy těch 150 eur. A v rámci nich by automaticky dostali roční dálniční kupon zdarma. Datum začátku platnosti známky by bylo stanoveno na den, kdy by byla pokuta uhrazena.

Tomáš Taraba se pro slovenská média k návrhu vyjádřil takto: „Návrh zákona sleduje zníženie finančnej zaťaženosti vodičov a prevádzkovateľov vozidiel, ktorí sa dopustili porušenia povinnosti vykonať úhradu diaľničnej známky za použitie vymedzených úsekov ciest.“ Zmínil také, že řada řidičů platí pokutu jen proto, že si zapomněli prodloužit elektronický dálniční kupón. Navíc považuje sankci za nezaplacenou známku, vzhledem k její ceně, za nepřiměřenou.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Na Slovensku chtějí k pokutě přidávat dálniční známku na rok zdarma”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *