Dnešní automobily jsou z výroby povinně vybaveny elektronickým stabilizačním systémem, který má být takovou řidičovou berličkou a má aktivně řešit jeho chyby. Možná by pomohl i s tou, jakou udělal řidič staršího Fordu Fiesta ST v přiloženém videu z Velké Británie.

Ve videu můžeme situaci, kterak auto s kamerou jede v pomalém pruhu a předjíždí ho řidič první generace Fordu Fiesta ST. Ten však, zdá se, v levotočivé zatáčce sundá nohu z plynu, čímž pádem změní těžiště vozu. Na to samozřejmě jeho auto ihned reaguje odlehčením zádě a přechodem do přetáčivého smyku. To se snaží řidič zachránit tím, že točí volantem proti směru pohybu zádě, ale to mu nepomůže. Ze zadní části svého auta tím spíše udělal takové kyvadlo. Při pokusu o srovnání auta mezitím navíc málem naboural i jiné auto jedoucí v protisměru.

Po několika smycích, při nichž ford létá z jedné strany silnice na druhou, skončil ve stromech vedle silnice. V tomto neštěstí je nakonec i trocha štěstí, protože se neovladatelný ford vyhnul všem ostatním autům a nezpůsobil ještě větší nehodu.

A jaké je řešení v takových chvílích, kterou můžeme ve videu vidět? Tím prvním je už to, abyste v zatáčce nesundávali nohu z plynu a už vůbec nebrzdili. Pokud se to však stane, snažte se opět citlivě přidat plyn tak, abyste auto z přetáčivého smyku “vytáhli”, a točit proti směru zádě.