Retro dokument připomíná historii Škoda Motorsport, zaměřuje se na model Octavia WRC

Autor: Pavel Srp - 1. 11. 2018


Značka ŠKODA se v motoristickém sportu oficiálně angažuje od roku 1901 a za tu dobu získala po celém světě řadu titulů s rozličnými vozy. Začalo to jízdními koly, pokračovalo motocykly a končí automobily. Pojďme se ve starším dokumentu podívat na historii oddělení ŠKODA Motorsport a hlavně na závodní model Octavia WRC.

Škoda se v motoristickém sportu začala objevovat nejprve pod značkou Laurin & Klement, jako Škoda až v roce 1925. Úspěchy si ale na svá bedra připisuje od začátku. A nepolevuje v tom ani dnes, vždyť pro tým ŠKODA Motorsport byl letošní rok tím vůbec nejlepším v historii. Kromě toho, že už v září bylo jasné, že vyhraje v hodnocení poháru týmů FIA WRC 2 (mimochodem je to už po čtvrté v řadě), tak si připisuje i mistrovský titul v poháru jezdců FIA WRC 2 (po třetí v řadě), ale i zbytek stupňů vítězů. Konec sezóny vypadal v pořadí jezdců takto:

  1. Jan Kopecký
  2. Pontus Tidemand
  3. Kalle Rovanperä

Výrazné úspěchy však zaznamenala značka Škoda i v minulosti, například s modelem Škoda 130 RS. Vždyť třeba v roce 1977 brala dvojité vítězství na Rallye Monte Carlo!

Dokument se ale zaměřuje hlavně na období mezi těmito dvěma. Nosným tématem dokumentu je totiž Škoda Octavia WRC, které jsme se věnovali před pár dny v článku: 8 aut, která psala historii ŠKODA Motorsport. Psal se rok 1999, kdy se tým ŠKODA Motosport poprvé pustil do královské disciplíny rallye s modelem. Vyvinul proto zcela nový závodní vůz Škoda Octavia WRC. Byl to vůbec první soutěžní vůz značky s pohonem všech čtyř kol a s přeplňováním turbodmychadlem. Mezi jezdce, kteří se s ním mezi lety 1999 a 2003 vydali na světové rallye, patřili Stig Blomqvist, Toni Gardemeister nebo Armin Schwarz. U týmu ŠKODA Motorsport s ním také debutoval Jan Kopecký.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru