test-2021-renault_megane_grandcoupe-dci-115-AT- (16)

Člověk by si mohl myslet, že aféra dieselgate už je u konce. Týkala se hlavně koncernu Volkswagen, který za své prohřešky ohledně emisí už zaplatil pokuty přes miliardu eur. Ovšem faktem je, že podvody s emisemi se zjevně netýkaly jen německého koncernu, ale i dalších automobilek. A jejich vyšetřování stále ještě není u konce. Jednou ze značek, která dle obvinění manipulovala s emisemi, je také francouzský Renault. Ten v těchto dnech kvůli své „dieselgate“ čelí žalobě ze strany francouzských úřadů. Oznámila to v úterý agentura Reuters, podle které ale Renault s obviněními důrazně nesouhlasí.

Přečtěte si také:  Test Renault Megane GrandCoupé Blue dCi 115 EDC (2021)

Vyšetřování značky Renault začalo už v roce 2017, přičemž úřady se zaměřily na testování aut na přítomnost zařízení, které by uměle snižovalo emise. Ovšem podle Renaultu vůbec není jasné, kolik aut vlastně tímto testováním prošlo. I přesto úřady tvrdí, že modely značky překračovaly emise dusíku až desetinásobně. Tohle tvrzení se automobilce nelíbí, obzvlášť s přihlédnutím k podle něj nedostatečným důkazům.

Automobilka už k tomuto obvinění vydala prohlášení: „Renault popírá, že by se dopustil jakéhokoliv trestného činu. Opakujeme, že naše vozidla v žádném případě nejsou vybavena systémem, který by umožňoval podvádění s emisemi. Všechna vyrobená auta byla vždy v souladu s planými zákony a předpisy.“

Přečtěte si také:  Soud potvrdil první půlmiliardu v kauze Dieselgate pro české spotřebitele

V tuto chvíli je to tedy tvrzení proti tvrzení, které bude muset rozlousknout až soud. Ještě než k němu dojde, byla automobilka nucena složit finanční zálohu 20 milionů eur a poskytnout záruky v hodnotě 60 milionů eur. Z těchto peněz se následně budou hradit případné pokuty.