rallye_dakar_2022-po_1_etape-prolog-ondrej_klymciw-skoda_130_lr

Stejně jako v loňském roce, můžeme i na letošním ročníku Rallye Dakar vidět závodníka Ondřeje Klymčiwa s jeho škodovkou. Po prvním roce se na autě udála velmi výrazná evoluce a očekávání jsou velká.

Pro Rallye Dakar 2022 prošlo auto velmi výraznou změnou, která je vidět na první pohled. Když si vybavíte auto, které jelo Rallye Dakar 2021, bylo bílé, ale teď je škodovka černá. Navíc dostala obrovská kola s velkými terénními pneumatikami a stojí o poznání výše. Kvůli tomu musel být upraven a vyztužen podvozek, který ovšem prý stále vychází z předpisů pro Škodu 130 LR. Poháněna jsou také stále pouze zadní kola.

Přečtěte si také:  Škoda Enyaq Coupé iV: Co skrývá pod kamufláží?

Kvůli velkým kolům musel být upraven i motor, aby auto bylo v závodě stále konkurenceschopné. S tím jdou ruku v ruce výkonnější a lepší brzdy i upravená převodovka a spojka. Nedílnou součástí vylepšení pro letošní ročník jsou i další úpravy, které nejsou vidět, jimiž jsou lepší zakrytí podvozku a lepší vyztužení karoserie.

Na závodění v Rallye Dakar 2022 bylo vše připraveno a auta na podzim do dějiště odjela. V Saúdské Arábii si je tým Ondřeje Klymčiwa vyzvedl v pořádku a byl připraven závodit. To by ale nebyla Rallye Dakar, nejtěžší závod světa, aby se něco nestalo. Stejně jako u Klimčiwových soupeřů z kategorie Dakar Classic Martina Čábely a Olgy Lounové se to totiž neobešlo bez problémů. A ty navíc byly podobné, protože souvisely s řazením. Zatímco Čábela s Lounovou měli problémy s převodovkou, u škodovky odešla lamela spojky, prostě při přejezdu praskla.

To se ale docela jednoduše vyřešilo. Původní tvrdá lamela byly vyměněna za měkčí a opravené auto vyrazilo do prologu, tedy do první měřené rychlostní zkoušky. Ta se jela včera, 1. ledna 2022 a nedopadla pro závodní škodovku a její posádku vůbec špatně.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Téo Calvet přijde o svou premiéru na Dakar, měl pozitivní test na koronavirus

Do závodu Ondřej Klymčiw letos nastoupil s novým spolujezdcem, když loňského navigátora Petra Vlčka, který letos nemohl z pracovních důvodů, nahradil Tomáš Böhm. Start to do ročníku 2022 nebyl vůbec špatný, když v celkovém pořadí dojeli na druhém místě, ale v průběhu dne ještě nakonec spadli na čtvrté. Za sebou ale nechali přes 130 dalších posádek kategorie Dakar Classic.

Celkem totiž v této kategorii letos jede 142 posádek! A jak napovídá video z prvního dne, rozhodně bude nač se dívat.

Přidat komentář