Letošní Rallye Dakar přinesla jednu novinkou, kterou byla kategorie Dakar Classic, ve které mohla nastoupit historická závodní vozidla. A jela ji i Škoda 130 LR s posádkou Ondřej Klymčiw a Petr Vlček. A ta je i po několika vážných problémech konečně v cíli.

I když kategorie Dakar Classic není o tom, aby její posádky dojely co nejrychleji do cíle, ale naopak o přesnosti, kdy mají úsek projet za předem stanovený čas, rozhodně nešlo o žádný výlet. Závodní stroje projížděly pouští, ale i kamenitými terény a dostávaly pořádně zabrat. Přeci jen jde mnohdy o historické kusy, a i přestože jsou to závodní stroje, je to jen technika.

Ondřej Klymčiw s Petrem Vlčkem do tohoto závodu nastoupili se Škodou 130 LR, kterou postavili speciálně pro tento závod. Nedokázali ji ale i kvůli koronavirovému roku 2020 pořádně otestovat, ale i přesto ji dokázali dovézt do cíle, ačkoliv dvakrát se jim to málem nepovedlo.

První velký problém přišel v deváté etapě, v níž odešla převodovka. Další velký problém přišel v desáté etapě, kdy se začal přehřívat motor a na místě nebylo možné jej opravit. A problémy se klukům nevyhnuly ani v jedenácté etapě. Tam škodovka sice nastoupila s opravenou převodovkou i novým motorem, ale při jízdě jí upadlo kolo. Všechny tři poruchy, jak asi tušíte, se podařilo opravit, i přestože za ně posádka dostala velké penalizace. I díky tomu ale mají nové poznatky, které mohou do svého závoďáku zapracovat pro příští rok.

A pokud se to povede, bude to dobrá zpráva, protože i letos se posádce Klymčiv – Vlček dařilo, když dokázala vyhrát i některé etapy a celkově se držela hodně vysoko. Nakonec ale kvůli technickým problémům spadla na celkové 19. místo. Do cíle ale škodovka dojela po svých a to je to nejdůležitější!


Konečná klasifikace Rallye Dakar 2021 – kategorie Classic:

1. Douton, Etienne (FR / Buggy Sunhill) 961 bodů
2. Donatiu, Serrat Puig (ESP / Mitsubishi Montero V6) 2650 bodů
3. Harichoury, Fertin, Correia (FR / Renault Trucks 420 DCI) 5205 bodů

19. Klymčiw, Vlček (ČR/Škoda 130 LR) 133 321 bodů