Rallye Dakar 2018: Kolomý po 12. etapě druhý, celkově poskočil na 11. místo

Autor: Tisková zpráva - 19. 1. 2018


Martin Kolomý ve dvanácté etapě doslova letěl a do posledních kilometrů bojoval o letošní premiérové etapové vítězství. V průběhu se mu ale opět nevyhnuly trable, když měl defekt a těsně před cílem musel dotankovávat naftu. Nad jeho síly byl nakonec pouze holanďan Van Genugten na Ivecu. Zaznamenal tak třetí podiové umístění v tomto ročníku. Martin Šoltys dokončil etapu na 13. místě.

Martin Kolomý zažil před startem dvanácté etapy dramatické chvíle, když se do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec odstartuje. „Dnešní den byl hodně zajímavý, protože když jsem se probudil, tak jsem zjistil, že kluci měnili zadní nápravu. Chtěl bych poděkovat všem mechanikům a klukům z Adrie. Včera, někde v řečišti jsem vzal kamenem obal diferenciálu a srazil jsem ho až na rozvodový kola a měli jsme strach s tím pokračovat. Honza Kalivoda v noci udělal dohodu s „Adriákama“, že mi poskytnou svou nápravu, za co jim ještě jednou moc poděkuji,“ vzpomínal Kolomý na dramatické chvíle před startem čtvrteční speciály. Tu nakonec proletěl s druhým nejrychlejším časem a dlouho bojoval o letošní premiérové etapové vítězství s Holanďanem Van Genugtenem. „Dnešní etapa byla hodně v kamení a hodně těžká. Měli jsme tam dva defekty, což nás zase o něco zdrželo. První půlka byla nádherná, rychlá, v té druhé už to bylo horší, jelikož jsme předjeli všechny kamiony a dělali si trasu sami, po osobákách. To je vždycky nepříjemný, protože auta mají užší šířku stopy a my se tím museli prodírat. Tam jsme také roztrhli dvakrát gumu. Je z toho druhý flek, jsem spokojenej a hlavně jsem rád, že auto funguje a drží. Jak říkam, Tatra je nesmrtelný auto a věřím, že mě doveze až do cíle,“ hodnotil dvanáctou etapu Kolomý.

Martin Šoltys má za sebou nejtěžší část letošního dakaru, když přes třicetšest hodin nezamhouřil oko. „Dneska to bylo hodně těžký, protože jsme vůbec nespali. Včera jsme začali v 8 hodin ráno a dneska v osm jsme se vrátili, takže nějakých 36 hodin za volantem, docela masakr. Tatra dneska fungovala perfektně, cesta byla také dobrá, až na začátek, tam to bylo celkem rozbitý. Akorát jsme včera během té krátké doby v bivaku nestačili opravit interkom, takže jsme jeli zase bez něj a dorozumívali jsme se různýma posunkama, ale dojeli jsme do cíle, takže dobrý,“ popisoval náročné chvíle Martin Šoltys. „Jsem unavenej jako prase,“ dodal se smíchem.

Přečtěte si také:  Nový rallyový vůz dostal jméno Škoda Fabia RS Rally2. Ukáže se zítra večer

„Je to drsnější než obvykle, to je samozřejmý. Já si myslím, že pořadatelé ty nářky využili k tomu, že nám to teď dávají sežrat, ale mně se to líbí. Ta trať je nádherná, je to i dobře zpracovaný, roadbooky jsou perfektní. Trať je náročná, jde to hodně za sebou, prostě jako na pravém Dakaru, takhle to asi má být,“ hodnotil závod unavený veterán Josef Kalina. „Přiznám se, že dopoledne jsem byl hodně ospalej a dokonce jsem i klimbnul v autě, když byl nějaký tižší a rovnější úsek, ale to bylo jenom takový dlouhý mrknutí. Potom kupodivu tu druhou půlku jsem docela ožil a asi po osmačtyřiceti hodinách závodění jsem docela čilej,“ dodal.

Výsledky 12. etapy:

1. Van Genugten IVECO 7:02:36
2. KOLOMÝ TATRA +04:11
3. Nikolaev KAMAZ +06:21
4. Villagra IVECO +07:29
5. Ardavichus IVECO +15:14
13. ŠOLTYS TATRA +1:28:04

Průběžné hodnocení po 11. etapě.

1. Nikolaev KAMAZ 47:14:31
2. Villagra IVECO +00:00:01
3. Viazovich MAZ +3:26:14
4. Mardeev KMAZ +5:05:15
5. Van Genugten IVECO +5:23:40
11. KOLOMÝ TATRA +8:55:12
13. ŠOLTYS TATRA +20:47:04

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek