polizei-rakousko-skoda_octavia

Rakousko od 1. září výrazně zvyšuje pokuty za rychlou jízdu. Zaplatíte až 127 tisíc korun

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ÖAMTC - 1. 9. 2021


Na místě přijít o řidičák nebo zaplatit pokutu ve výši 5000 eur. Přesně tohle čeká od 1. září v Rakousku řidiče, kteří nesundají nohu z plynu. Vstupuje tam totiž v platnost nový sazebník pokut, který je zaměřený zejména proti řidičům jezdícím rychle.

V Česku jsou pokuty za překročení rychlosti poměrně nízké, pohybují se od tisícovky do deseti tisíc. I u nás se chystá novela, v platnost by měla vejít v lednu 2022. Částky se tedy také zvýší, ale rozhodně ne do takových výšin jako u našich sousedů. Od příštího roku za překročení rychlosti v ČR zaplatíme nejvýše 25 000 korun, zato v Rakousku můžete zaplatit v přepočtu až 127 000 Kč.

Přečtěte si také:  Skotská policie dostala nové elektromobily. Problém ale je, že je nemá kde nabíjet, a proto jezdí starými diesely

Budete o desítky tisíc lehčí, nebo bez řidičáku

Pokuty za vysoké překročení rychlosti se v Rakousku více než zdvojnásobují. Z původních 2180 eur (zhruba 55 600 Kč) se zvyšují na 5000 eur (127 600 Kč). A hrozí i odebrání řidičského průkazu. Pokud v obci překročíte rychlost o 41 až 60 km/h, hrozí vám odebrání řidičáku na měsíc. Dříve to byly jen dva týdny.

Na rakouských dálnicích dávejte pozor na omezení rychlosti s dodatkem ‚IG-L‘. Pokuty jsou i 2x tak vysoké

Při opakovaném přestupku se doba odebrání řidičského průkazu prodlužuje na tři měsíce a pak o další tři či šest měsíců. Záznam v kartě řidiče se v tomto případě zachovává dlouhé čtyři roky, až pak je vymazán.

A chystá se ještě další bič na rychlé jezdce. Diskutuje se o tom, že by se neukázněným řidičům zabavovala vozidla.

Obyvatelé Rakouska novelu přijímají poměrně dobře

Co na to říkají Rakušané? Proti zákonné novele označované jako „Raserpaket“ vlastně nic moc nenamítají. Státním orgánům se podařilo veřejnosti dobře vysvětlit, proč je toto zpřísnění přínosné.

Přečtěte si také:  Kvůli průvodu Prague Pride se řidiči musí připravit na dopravní komplikace. Policie bude na vše dohlížet

V Rakousku přibývá řidičů, kteří rychlostní limity překračují i schválně v rámci ilegálních závodů. Právě proti těm a dalším, jimž jsou rychlostní limity cizí, je nové zpřísnění namířeno. Na paměti ho však musí mít všichni. I Češi, co sem jedou na dovolenou, nebo přes Rakousko projíždí.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek