rakousko-dalnice
Foto: wikimedia.org

Prakticky všude ve světě platí na silnicích nějaké omezení rychlosti, výjimkou jsou (prozatím) německé dálnice. Třeba v Rakousku jsou ale přísní, a to nejen, co do absolutního omezení rychlosti, ale i z pohledu dočasného omezení rychlosti. Dávejte si dobrý pozor na dopravní značku s dodatkem ‚IG-L‘.

V Rakousku sice testovali zvýšenou maximální rychlost na dálnicích na 140 km/h, ale zákon ji omezuje na 130 km/h. Pozor je ale potřeba si dát na tzv. úseky, v nichž je omezená rychlost systémem ‚IG-L‘, tedy Immissionsschutzgesetz-Luft. To jsou dočasné zóny, kde bývá rychlost zpravidla omezena na 100 km/h, případně dokonce i na 80 km/h z důvodu snížení vypouštění emisí projíždějících automobilů. Pravidelně se takové omezení rychlosti zobrazuje například na severu Rakouska, ale i u měst Innsbruck a Salzburg.

A proč je to tak důležité? Protože pokud byste překračovali rychlost při této svítící dopravní značce, už tak vysoké pokuty za překročení rychlosti jsou totiž ještě vyšší, přibližně dvakrát. A policie bývá přísná. Může vám uložit pokutu až ve výši 2180 €.

rakouske-dalnice-omezeni-rychlosti-100_kmh-ig_l
Foto: Wolf32at / CC BY-SA