Martin_Kupka-ministr_dopravy

Propojená infrastruktura, vysokorychlostní tratě nebo čistá mobilita. Ministr Kupka představil priority českého předsednictví v Radě EU v oblasti dopravy

Od Josef Pelikán | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - 24. 6. 2022 0

Lepší propojení a rozvoj evropské dopravní sítě, podpora vysokorychlostních železnic nebo čistá mobilita. To jsou některá z témat nadcházejícího předsednictví ČR v Radě EU v oblasti dopravy. Česká republika se zaměří také na autonomní dopravu nebo podporu kosmických aktivit.

„Klíčovými prioritami našeho předsednictví je propojenost dopravních sítí v Evropě a úprava dosud platného rozsahu systému rychlých spojení TEN-T. Obojí by mělo umožnit lepší spojení pro všechny. Pro Českou republiku to pak bude znamenat příležitost pro budování nejen vysokorychlostních tratí, ale i další modernizaci celé dopravní sítě. Předsednictví znamená pro Českou republiku velkou příležitost i prestiž, a proto chceme, aby na jeho konci bylo jasné, jak se v následujících letech změní doprava nejenom v České republice, ale i v Evropě,“ říká k prioritám českého předsednictví ministr dopravy Martin Kupka.

Přečtěte si také:  Registrace auta online a evidenční kontrola platná až dva roky. Vláda schválila novelu zákona, která ulehčí život řidičům

Jedním z klíčových témat českého předsednictví bude snižování emisí a podpora dopravy šetrné k životnímu prostředí a bezpečná a inteligentní mobilita. To může přispět také ke snížení závislosti na fosilních palivech či podpořit konkurenceschopnost, což jsou další důležité oblasti, na které se Česká republika během předsednictví zaměří.

EU musí s budováním nabíječek sedminásobně přidat. Nové stanice musí růst podle studie o 14 tisíc týdně

Prioritní bude projednávání revize politiky celoevropských sítí TEN-T jako cesty pro zajištění lepší propojenosti dopravy v EU. Česká republika se chce v této oblasti zaměřit zejména na rozvoj vysokorychlostních železnic. Lepší propojenost dopravních sítí je důležitá také s ohledem na infrastrukturní obnovu Ukrajiny.

Tématem bude rovněž bezpečná a inteligentní mobilita, zahrnující autonomní dopravu i podporu výzkumu a inovací v této oblasti. Řešit se bude i bezpečnost silničního provozu. Ta je rovněž pro ČR významná, proto se odrazí i v doprovodných akcích spojených s městkou mobilitou.

V oblasti kosmických aktivit bude hlavní prioritou České republiky pokračovat v projednávání návrhu nařízení k takzvané bezpečné konektivitě. Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic, které budou poskytovat bezpečné, spolehlivé a dostupné autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu, které budou moci komerčně nabízet evropští telekomunikační operátoři koncovým zákazníkům.

Přečtěte si také:  V Česku se dle Asociace emisních techniků čile podvádí na STK. Ministerstvo dopravy a Dekra jsou ale proti

Dále se předsednictví bude věnovat využívání dat z unijních družicových systémů a posilování evropské spolupráce v kosmických aktivitách.

Během českého předsednictví se uskuteční také několik akcí. K nim bude patřit například neformální zasedání Rady ministrů dopravy v Praze, Dny městské mobility – Urban Mobility Days v Brně nebo European Space Week zaměřený na současné i budoucí trendy v evropském vesmírném programu.