Probíhají žně. Řidiči musí dávat velký pozor na zemědělskou techniku pohybující se na silnicích

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 15. 8. 2021 0

Letní výlety mohou být v těchto dnech méně příjemné než jindy. Vzhledem k suchému počasí se na pole vydali zemědělci, aby sklidili úrodu, což s sebou ale nese řadu problémů pro řidiče. Zemědělské stroje jsou velké, špatně se předjíždí a bohužel v rámci jejich přítomnosti na silnicích dochází k řadě i tragických nehod.

Jedna se stala například uplynulou sobotu odpoledne v Královéhradeckém kraji. 35letý řidič Škody 120 naboural do protijedoucího traktoru a bohužel na místě zemřel. Jiná se stala jen o den dříve ve stejném kraji, kdy traktorista vyjížděl z pole a nejspíš nedal přednost po silnici jedoucímu motocyklu. Na něm zemřeli jeho řidič i spolujezdkyně.

Přečtěte si také:  Na dálnici se má jezdit vpravo a předjíždět vlevo. Za určitých podmínek ale vpravo předjet můžete

Raději nepředjíždět

Více než kdy jindy je tedy v těchto dnech na silnicích dbát zvýšené opatrnosti. Především na okreskách se kromě aut pohybují i cyklisté a právě také zemědělci. Snadno tedy může dojít k nebezpečné situaci. Té se dá předejít především důkladným sledováním provozu a věnováním se řízení. Je také nutné dodržovat maximálně povolené rychlosti, v místech, kam pak není stoprocentně vidět, raději zpomalit.

Jak správně a bezpečně předjíždět? Nikdy nezapomínejte na zpětná zrcátka!

Důležité také je dbát zvýšené opatrnosti při předjíždění pomalu jedoucího zemědělského stroje. Vzhledem k jeho rozměrům před něj nemusí být dostatečně vidět a tak je lepší si předjížděcí manévr pořádně promyslet. Ideální je, když sám řidič zemědělského vozidla trošku uhne ke straně a třeba pustí blinkr, aby vám dal vědět, že můžete jet. Není to ale samozřejmostí.

Pamatujte, že předjíždět je možné jen na opravdu přehledných místech a jen tam, kde je to povoleno. Pokud máte jen špetku pochybností, raději si manévr rozmyslete. Nezapomeňte před předjížděním zkontrolovat zpětná zrcátka! Je dost pravděpodobné, že řidič jedoucí za vámi si vyhlédl stejný moment k předjíždění, jako vy.

Přečtěte si také:  Policisté opět zajeli na tuningový sraz a udělovali pokuty. V takových kontrolách chtějí pokračovat

Vždy s předjížděcím manévrem čekejte, až ho dokončí řidič před vámi! Na úzkých okreskách může být předjíždění několika auty velmi nebezpečné. Policie pak dodává: „Ačkoli je předjíždění nedílnou součástí provozu, je to manévr obtížný a zejména na silnicích s protisměrným provozem i poměrně rizikový. Špatně zvládnuté předjíždění vede k vážným dopravním nehodám, mnohdy i s tragickými následky.“