Případných nehod s auty z Ukrajiny se není třeba bát. Škody kryje Česká kancelář pojistitelů

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 20. 5. 2022


Podle ministra vnitra Víta Rakušana je v současné době v Česku asi 200 000 uprchlíků z Ruskem okupované Ukrajiny. Někteří z nich z válečné zóny odjeli autem, což znamená, že se s nimi potkáváme na našich silnicích. Okolo ukrajinských aut a jejich řidičů panuje řada mýtů, některé dokonce před nedávnem zazněly i v Poslanecké sněmovně. Rozhodli jsme se proto se na ně podívat. Jakkoliv auta z Ukrajiny opravdu nemají v ČR platné povinné ručení, neznamená to, že by škody, které způsobí, nikdo nezaplatil.

Nezaviněná nehoda

Pokud dojde k dopravní nehodě, kterou zaviní řidič ukrajinského auta, znamená to jednání s Českou kanceláří pojistitelů (ČKP), škoda bude zaplacena z Garančního fondu ČKP. Auta z Ukrajiny totiž nemají v Evropě povinné ručení. Panují totiž nejasnosti, zda evropská legislativa vůbec umožňuje na území České republiky pojistit vozidlo registrované mimo Evropskou unii.  

Přečtěte si také:  Ukrajinci po střední Evropě vykupují ojetiny. Jejich ceny i v České republice porostou

Pokud k nehodě dojde, bude krýt veškeré škody právě Garanční fond ČKP. ČKP pak škody po řidičích z Ukrajiny nebude (zatím) požadovat proplatit. Tato pomoc platí 6 měsíců od opuštění území Ukrajiny, minimálně však do 31. 8. 2022.

V každém případě ale ČKP proplatí jen škodu, kterou takové vozidlo způsobí jinému. V žádném případě nezaplatí přímo škody na viníkově vozidle. „Smyslem ČKP je chránit před finanční újmou poškozené, nikoli majitele nepojištěných vozů. Proto stejně jako v případě českých nepojištěných vozů, škody vzniklé na nepojištěném ukrajinském vozidle, které způsobilo nehodu, ČKP proplácet nemůže,“ vysvětlila Česká kancelář pojistitelů.

Odtah zdarma

Řidiči z Ukrajiny, kteří budou po nehodě potřebovat vyřešit odtah, mají možnost využít pomoc od ČKP. „Pokud bude ukrajinský motorista potřebovat v ČR odtah svého nepojízdného vozidla z důvodu nehody nebo poruchy, zajistíme ho zdarma na telefonním čísle +420 251 032 834. Tato pomoc platí 6 měsíců od opuštění území Ukrajiny, minimálně však do 31. 8. 2022,“ upozorňuje ČKP.

Přečtěte si také:  Ukrajinští řidiči prchající před válkou mají parkování v Praze zdarma. Je pro ně vyhrazen celý parkovací dům

Je ale důležité vědět, že je opravdu nutné se prokázat tím, jak dlouho je řidič na našem území. ČKP proto bude akceptovat jakýkoli dokument, ze kterého bude zřejmé datum opuštění Ukrajiny, popř. registrace v ČR, což se doloží například razítkem v pase, udělením víza o strpění a dalšími dokumenty.

Štítky: , , , , ,

3 názory na “Případných nehod s auty z Ukrajiny se není třeba bát. Škody kryje Česká kancelář pojistitelů”

  1. Ještě by bylo dobré dodat, kde Česká kancelář pojistitelů bere peníze na to, aby za Ukrajince platila. Samozřejmě z povinného ručení českých řidičů. Takže to za ně vlastně platíme sami.

  2. Martin Vaněk

    Co bychom chtěli v banánístánu s omezenou suverenitou: ukrajinská svoloč má vše grátis, a zaplatí to český ovčan, stejný model jako v případě asociálů… :-(

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek