krizovatka

Pravidlo pravé ruky je pro řadu řidičů neznámé. Přitom za jeho nedodržení padají vysoké pokuty i trestné body

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 23. 8. 2022


Jakkoliv se princip přednosti zprava, tedy pravidlo pravé ruky vyučuje už v autoškolách, moje zkušenosti z provozu vypadají spíše na to, že řidiči o něm nikdy neslyšeli. Přitom jde o základní pravidlo, kterým jsou řízeny křižovatky bez dopravního značení, většina parkovišť u obchodních center, ale, abychom byli přesní, i některé křižovatky osazené dopravními značkami. Nedání přednosti v jízdě je bodovaným přestupkem s ne úplně nízkou pokutou.

Parkoviště i křižovatky

Přednost zprava není jen tak nějaké nepsané pravidlo. Právě naopak. Definováno je zákonem, v němž se říká: „Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1 (přednost daná dopravními značkami), musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějících zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.“

Pokud bychom to zjednodušili, pak přednost zprava musíme dát vždy, když křižovatka není osazena dopravním značením a všem, kteří jsou účastníky provozu na pozemních komunikacích. Ideálním příkladem často opomíjeného pravidla pravé ruky jsou velká parkoviště. Ta většinou nemají dopravní značení a řidiči, kteří jedou rovně, mívají neoprávněný pocit, že jedou po hlavní. Přednost ale musí dát úplně všem, kteří přijíždí zprava.

Zelená na semaforu neznamená vždy pokyn k okamžité jízdě. Červená naopak není zeď a někdy ji projet můžete

S předností zprava se řidiči také mohou potkat na křižovatkách, nejčastěji na těch ve tvaru písmene T. I v tomto případě se můžete setkat s motoristy, kteří jedou rovně a mají pocit, že jsou tedy na hlavní a mají přednost. Ovšem pokud na místě nejsou dopravní značky, i v tomto případě musí zastavit a dát přednost těm, kteří přijíždějí zprava.

Velkou zkouškou jsou křižovatky, které sice mají dopravní značky, ale i tak na nich platí pravidlo pravé ruky. Zpravidla to bývá v těch místech, kde hlavní silnice zatáčí a navazuje na ni vedlejší. BESIP to popisuje takto: „Pokud přijíždějí auta po hlavní silnici a jedou obě rovně, tj. vlastně sjíždějí z hlavní silnice na vedlejší, tak zde platí přednost zprava. Stejně tak pokud přijíždějí obě auta z vedlejších silnic, tedy ani jedno auto nepřijíždí po hlavní silnici, mají obě auta stejná „práva“ a musí dodržovat pravidlo pravé ruky.“

A jak je to s těmi zmíněnými pokutami? Nedání přednosti v jízdě je v současné době ohodnoceno čtyřmi trestnými body, pokutou na místě do 2500 Kč a ve správním řízení do 5000 Kč. Pokud tento přestupek řidič spáchá dvakrát či vícekrát během 12 měsíců, může až na půl roku přijít o řidičák.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru