praskle_celni_sklo-predni_okno

Prasklé čelní okno může být velký problém. Policie za něj může zabavit techničák

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: - 17. 2. 2022


K prasklině na čelním okně je v těchto dnech velmi snadné přijít. Na silnicích leží spousta zimního posypového materiálu a stačí chvilka, aby i malý kamínek způsobil velké škody. Ty může finančně pokrýt pojišťovna, ale jen v několika málo případech. Za některé praskliny na čelním okně může policie dokonce zabavit techničák a zakázat další jízdu.

Na velikosti záleží

Pokud se na čelním okně objeví prasklina, záleží na tom, jak je velká a kde se nachází. Pokud je větší než 20 milimetrů a je ve stírané ploše okna, jde o závadou v zasklení okna, pro kterou je auto technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích.

Policisté auto s takovou prasklinou budou řešit i při běžné silniční kontrole, protože jde o poměrně přísně trestaný přestupek. Za jízdu s technicky nezpůsobilým autem je pokuta až 10 000 Kč, pět trestných bodů a roční zákaz řízení k tomu. Pokud prasklina zabírá více než 50 % plochy okna, policie navíc zabaví i technický průkaz.

Černé tečky na skle nejsou jen tak. Má to svůj důvod

Půjde to ještě opravit?

Oněch 20 milimetrů je dle řady odborníků také hranice toho, kdy je okno ještě možné opravit. Na internetu je k sehnání řada opravných sad na okna, většinou se pohybují kolem několika stokorun. Je ale potřeba pamatovat na to, že poškození, která už mají takzvaného „pavouka“, jsou tedy hodně rozlezlá do stran, může být problém opravit.

V takovém případě je ideální zajet k profesionálům, kteří buď provedou samotnou opravu nebo doporučí okno vyměnit. Problém s opravou může být u aut, která mají v okně vyhřívání. V takovém případě je i samotná výměna poměrně drahá.

Pojištění pomůže

Dobrou zprávou je, že poškození čelního okna od kamínku může zaplatit pojišťovna. Je ale potřeba mít sjednáno připojištění této škodní události. Běžné povinné ručení takové škody nekryje. Pomoci může i havarijní pojištění (bez připojištění skel), je ale potřeba vzít v potaz, že u něj je spoluúčast, která se svou výší může blížit ceně za výměnu okna. A navíc by se tato škodní událost propsala do výše pojistného.

Připojištění čelního okna může stát jen pár stokorun. Jeho výhodou je, že se nepropisuje do bezeškodního průběhu. To znamená, že nemá vliv na následnou výši pojistného. Pokud řešíte výměnu nebo opravu okna na pojišťovnu, většinou není potřeba nic řešit. O veškerou administrativu se postará firma, u které okno necháte vyměnit.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru