Praze se od 1. srpna upraví rozdělení záchytných P+R parkovišť dle zón. S touto změnou se na těchto místech změní i ceny. Nově TSK tato parkoviště rozdělí do tří zón, a to podle polohy vůči centru a dostupnosti na MHD.

Zóna 0 označí nehlídaná parkoviště s bezobslužným provozem a omezenou dobou stání na maximálně 12 hodin a budou od poloviny prázdnin zdarma. Jde například o parkoviště v Běchovicích, na Kotlářce nebo v Troji v období mimo režim ZOO. Do Zóny 1 budou zařazena hlídaná parkoviště, která jsou vzdálenější centru a řidiči tam za své auto zaplatí 50 korun na den. Jsou to kupříkladu velkokapacitní parkoviště v Letňanech a na Chodově pro více než 600 aut a dalších sedm menších. Zóna 2 označuje P+R v Holešovicích, u Kongresového centra, na Ládví a Skalka, což jsou hlídaná parkoviště blíže do centra a s přímým přestupem na MHD.

Za parkování se spalovacím autem na místě pro elektromobily hrozí pokuta. Totéž ale platí pro elektromobilisty, kteří zrovna nedobíjí

„Do správy i nových záchytných parkovišť každoročně investujeme zhruba 40 milionů korun, rozšiřujeme jejich síť, zajišťujeme kvalitu zázemí i okolí a soustředíme se také na implementaci nových technologií. Věříme, že dojíždějící řidiči si rozšířené nabídky všimli a budou mít pro změnu cen pochopení. Podobně jako v případě změn tarifu veřejné dopravy i v tomto případě se finance využijí především na zachování kvality a dostupnosti parkovišť a návazností na MHD,“ říká Barbora Lišková, tisková mluvčí Technické správy komunikací.

Přečtěte si také:  Jak správně parkovat v kopci: Udrží to převodovka nebo byste měli zatáhnout i ruční brzdu?

Od června 2011, kdy došlo k poslednímu zvýšení ceny za P+R parkování v Praze (z 10 na 20 korun), se navýšila kapacita o více než 1 500 míst a další budou přibývat. Nová parkoviště se v příštích letech objeví například v Hostivaři, Čakovicích nebo Podbabě. Nejvýznamnější investicí bude nové P+R parkoviště na Černém Mostě pro 800 aut, kde se náklady vyšplhají přes 500 milionů korun. Pokrýt by se měly také ztráty „kovidového“ roku 2020, které dosahovaly ke 13 milionům.

Přidat komentář