Praha nasadí nová auta na monitoring placeného parkování. Zvládnou i sledování výmolů nebo dopravních značek

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Magistrát hl. m. Prahy - 19. 9. 2022


Už v březnu tohoto roku oznámil pražský magistrát chystané změny týkající se monitoringu placeného parkování v zónách. Po Eltodu si tuto práci vzala na starost česká firma Iterait, která toho ale dělá mnohem více než je jen předává informace k rozdávání pokut. Její auta zvládají sledovat stav silnic nebo řešit případné zničené dopravní značení. Praha ve spolupráci s TSK také zapracovala na městských P+R parkovištích. Nové jsou tarify a provozní doby, ale novinkou je také možnost plateb za parkování v aplikaci Lítačka.

Online platby za parkování

Jednou z novinek, které si TSK Praha a pražský magistrát připravili, je nový web parking.praha.eu. „Nové webové stránky pro parkování umožní uživatelům v moderní grafice ovládat svůj parkovací účet rezidenta a abonenta, lidé zde najdou možnosti platby za krátkodobé parkování v zónách placeného stání a také na dalších parkovištích P+R či komerčních parkovištích ve správě TSK Praha. Principem nového webu je navést návštěvníky na nejjednodušší způsob platby a rezidentům umožnit snadnější ovládání svého parkovacího účtu. Standardem je již také možnost přihlášení přes bankovní identitu, což zjednodušuje podávání žádostí o parkovací oprávnění,“ upřesnil Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy. Parkovací účet je současně implementován na Portál Pražana a dlouhodobé parkovací oprávnění lze zaplatit bankovní kartou. Při ní je parkovací oprávnění aktivní okamžitě.

V následujících dnech bude zavedena sekce Parkování v aplikaci PID Lítačka, která umožní platbu v zónách placeného stání. Platba parkovného pro návštěvníky je (mimo parkovací automaty, kterých TSK spravuje 1200) možná on-line přes webový parkovací automat a zároveň v podporovaných aplikacích CityMove, Mapy.cz, MojePraha a MPLA.IO. Nově také TSK připravuje rozšíření o aplikaci EasyPark, která je hojně rozšířena takřka v celé Evropě. Tím výrazně zjednoduší platbu pro zahraniční návštěvníky Prahy. TSK je také připravena na přímou integraci plateb za parkování přímo do infotainmentu automobilů.

Konec hledání volného P+R parkoviště. Nová aplikace ukáže, na kterých je kolem Prahy volno

Nová auta pro monitoring komunikací

TSK už do provozu nasadilo nová auta pro monitoring parkování. Krom toho ale tato vozidla poskytují i další informace než jen kontrolovat dodržování parkování v zónách placeného stání. „Cílem je komplexní služba, která umožní využít data z kamer i pro kontrolu spravovaného majetku – pokud dojde k závadě na dopravním značení nebo k výtluku, dostane se k nám tato informace mnohem dříve než dosud. Již teď sledujeme kvalitu komunikací pomocí moderních nástrojů. Jen letos jsme identifikovali více než 2 500 výtluků,“ popsal Filip Hájek, místopředseda představenstva TSK.

P+R a komerční parkoviště

TSK také změnilo fungování některých P+R parkovišť. Od srpna 2022 je provoz většiny P+R v režimu 24/7 a nabízí novou cenovou politiku. Vychází tím vstříc poptávce, kdy nový tarif přináší levnější a jednodušší parkování zaměstnanců na nočních směnách a motivuje víkendové návštěvníky Prahy k parkování mimo centrum. Nově platí pouze základní denní sazbu. Všechny P+R jsou také osazeny kamerami na rozpoznání SPZ, novými parkovacími automaty a umožňují platby v aplikaci.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru