Jestli má Praha nějakou bolístku, pak je to automobilový provoz. Aut je jich moc, ulice nejsou nafukovací a parkovacích míst je málo. Ovšem místo toho, aby se to město snažilo nějakým způsobem vyřešit, hází řidičům klacky pod nohy. Jízdních pruhů je stále méně, cyklopruhů stále více, opravy a rekonstrukce neberou konce, a navíc jsou často zoufale nekoordinované. To se pak není čemu divit, že je Praha neustále ucpaná. Zástupci města často mluví o tom, že by bylo ideální, aby dojíždějící řidiči, každý den jsou jich tisíce, nechali svá auta na okrajích města a dále pokračovali MHD. Má to ale háček, záchytných P+R parkovišť je málo, o parkovacích domech si můžeme nechat jen zdát.

Přečtěte si také:  Za prvního půl roku Praha rozdala pokuty za 54 milionů korun a vydala 75 000 registračních značek

Zdá se ale, že zástupci města si tento problém uvědomují. I proto totiž ve středu 1. prosince otevřeli na Černém mostě velké P+R parkoviště. Určené je jak pro klasická auta, tak pro auta na plyn, elektromobilů nebo speciálních vozů pro handicapované. Kromě toho jsou zde pro veřejnost umístěny i nabíječky pro elektromobily a stání pro cyklisty.

Z celkového počtu 886 míst je 89 míst určeno pro auta na plyn, dalších 22 pro handicapované a 18 míst pro rodiče s dětmi s širším prostorem pro stání. Osm míst bude sloužit pro nabíjení elektromobilů a na parkovišti je i 28 míst pro motocykly. Zároveň zde budou moci v uzamykatelné části odložit své kolo i cyklisté, celková kapacita je pro ně 38 míst.

„Na Černém Mostě je nových 886 parkovacích míst pro auta, která by jinak musela pokračovat dál do města. Jedná o jednu z největších investic Prahy do P+R. Parkoviště je jen pár minut chůze od konečné stanice metra B Černý Most. Plošná i objektová P+R parkoviště jsou v rámci městské infrastruktury důležité dopravní stavby. Každé řidič, který při cestě do Prahy zaparkuje na jejím okraji a pokračuje MHD, přispívá nám všem k lepšímu vzduchu, který v Praze dýcháme. V Praze 14 jsme nedávno otevřeli 101 stání v ulici Chlumecká, 430 podél Ocelkovy a tohle je další krok, jak odlehčit nejen místním, ale celé Praze. Postupně pracujeme na projektech záchytných parkovišť a neskončíme, dokud nebude dostatek možností zaparkovat a pohodlně přestoupit na MHD na všech okrajích Prahy. Proto za týden začínáme stavět parkovací dům na Nových Butovicích,“ popsal náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Přečtěte si také:  Praha zdražila parkování na parkovištích P+R. Někde nově zaplatíte až stovku denně

Samotné parkoviště je v provozu od 1. 12. 2021 a řidiči budou platit za parkovné vozidel i motocyklů 50 Kč na den, případně 100 Kč za noc, přičemž provozní doba je od 04:00 do 01:00 hodin, umístění kol není zpoplatněno. Pokud by si zájemci chtěli nechat i nabít svůj elektromobil, u výjezdu zaplatí částku podle ceníku společnosti PRE. Na místě mohou lidé platit hotově, kartou či aplikací MPLA.

Náklady na stavbu byly přibližně 500 milionů korun a částečně je pokryly zdroje z Evropské unie.

Přidat komentář