nehoda-ford

Povinné ručení není možné zrušit jen tak. Musí to být včas nebo s pádnými důvody

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČAP - Foto: Policie ČR - 8. 2. 2022


Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se také nazývá povinné ručení, z čehož vyplývá, že jej musí mít každé osobní auto, které má registrační značky. Pokud si necháte vytvořit nabídku na kalkulaci povinného ručení, dostanete jich desítky. Vybrat tu ideální nemusí být úplně jednoduché. Poradíme, jak postupovat, když se vám po uzavření smlouvy na pojištění zalíbí jiná nabídka, ale i to, co dělat, když potřebujete povinné ručení zrušit. Má to totiž svá jasně daná pravidla.

Lepší nabídka

Snadno se může stát, že motorista uzavře povinné ručení a třeba po pár dnech narazí na zajímavější a levnější nabídku. V takovém případě má vlastně docela štěstí, protože po uzavření smlouvy existuje dvouměsíční „ochranná lhůta“, během níž je možné smlouvu bez udání důvodu vypovědět. Je ovšem potřeba to pojišťovně oznámit písemně.

Zdražení

Dnes zdražuje prakticky vše, povinné ručení nevyjímaje. Pokud pojišťovna ohlásí takové zdražení, může motorista do jednoho měsíce od tohoto okamžiku smlouvu na povinné ručení zrušit. Pamatujte však na to, že tato forma výpovědi pojistného ze strany motoristy není možná, pokud zvýšení pojistky následovalo po jeho pojistné události.

Pozor na správnost plateb povinného ručení. Chybně odeslané peníze mohou znamenat zrušení smlouvy

Výpověď ke konci pojistného období

Pojistné období zpravidla trvá rok. A právě na jeho konci má motorista možnost pojistku zrušit, pokud to neudělá, dojde k automatickému obnovení. Ovšem i tato forma má háček. Výpověď je potřeba pojišťovně poslat minimálně šest týdnů před koncem pojistného období.

Většina pojišťoven má pro tuto formu výpovědi na svém webu formulář, který stačí vyplnit a odeslat. Doporučujeme si zároveň touto cestou zažádat o potvrzení o době pojištění a o potvrzení ukončení pojistky.

Výpověď po pojistné události

Může se stát, že motorista nebude spokojen s přístupem pojišťovny při řešení jeho pojistné události. I to je důvod k výpovědi, která ovšem musí být pojišťovně zaslána do tří měsíců od pojistné události.

Změna vlastníka

Úplně nejjednodušeji se dá povinné ručení rušit v případě prodeje auta. V takovém případě je potřeba pojišťovně poslat žádost o zrušení pojistky i kopii kupní smlouvy s novým majitelem auta. Bez ní to možné není. Některé pojišťovny k tomu mohou požadovat kopii technického průkazu se zapsaným novým majitelem vozidla.

Vyřazení z evidence

Poměrně snadno se pojistka ruší také v případě vyřazení auta z evidence vozidel. A to jak z dočasného, tak trvalého. V obou případech je potřeba pojišťovně společně s výpovědí poslat záznam o onom vyřazení, jenž je zapsán v technickém průkazu. Smlouva je pak ukončena ke dni vyřazení vozidla z evidence a pojišťovna motoristovi pošle případný přeplatek pojistného. Pokud budete chtít opět značky „z depozitu“ vyzvednout, budete muset mít už sjednané nové povinné ručení.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru