Pokud kupujete ojeté auto, je důležité si jej prověřit, důkladně projít technický stav a k tomu všemi mít ideálně dobrou kupní smlouvu. Ta vás totiž může zachránit od pořádného průšvihu. Ne, nikdy neuzavírejte smlouvu ústní formou, na úřadě vám ji neuznají. Vždy mějte vše na papíře a podepsané od obou stran.
„Žádná kupní smlouva na auto se neobejde bez uvedení podstatných informací, ať už je její forma jakákoliv. I kdyby byla psaná tužkou na papír, vždy by měla obsahovat základní údaje o kupujícím, prodávajícím, předmětu koupě – tedy samotném vozidlu, včetně způsobu předání a výši kupní ceny,“ vysvětluje Martin Ždímal ze srovnávače Rixo. Ve smlouvě proto vždy uveďte, kdo auto prodává a kdo kupuje: s adresou, rodným číslem a veškerými kontaktními údaji. Pokud kupujete od firmy, nezapomeňte na IČ a DIČ, stejně tak sídlo firmy.
Samozřejmostí by měla být co nejdetailnější identifikace auta. Základem je VIN, značka i model. Přidejte ale i rok výroby nebo rok uvedení do provozu, registrační značky, barvu a klidně i datum první registrace. „Prodávající by měl také ve smlouvě prohlásit, že vozidlo není zatíženo právy, které by omezovaly převod plných vlastnických práv, tedy například zástavním právem nebo exekucí,“ zdůraznil Martin Ždímal. Součástí identifikace auta by měl být i přesný popis jeho stavu. Podrobně rozepište i malé kosmetické vady, ty větší musí být ve smlouvě automaticky. Spolu s tím do smlouvy napište také veškeré příslušenství patřící k autu – od počtu klíčů, přes servisní knihu až třeba po povinnou výbavu. Zapomenout byste neměli ani na aktuální nájezd kilometrů v době prodeje – tedy číslo z počítadla ujetých kilometrů.
Martin Ždímal upozorňuje ještě na jednu velmi důležitou věc: „Důležitým údajem je také datum koupě, které se nemusí shodovat s datem podpisu smlouvy. Přitom ale hraje zásadní význam pro přepis vozidla i sjednání nového povinného ručení kupujícím a výpověď stávajícího povinného ručení prodávajícím.“ I když totiž není vozidlo úředně přepsáno a v technickém průkazu ještě není zapsán nový majitel, jakékoliv škody způsobené vozidlem půjdou, v případě, že je smlouva správně vyplněna, už za kupujícím. V okamžiku koupě už by proto mělo být sjednáno povinné ručení na nového majitele, ačkoliv na přepis vozidla na úřadě zbývá ještě 10 pracovních dní.
TIP: Prověření ojetého auta před koupí
Ověřte si historii vozidla a vyhněte se nákladným problémům. Zadejte číslo VIN a okamžitě získejte přehled o historii auta. Více zde.
Nebojte se zaplatit za profi smlouvu
Na internetu existuje několik verzí různých kupních smluv, které jsou volně dostupné. Pokud si jen trochu nejste jisti, jestli je ta vámi vybraná v pořádku, pak se neváhejte obrátit na právníka. Ano, jeho práce vyjde minimálně na pár stovek, ale nakonec vám může ušetřit desetitisíce. Pokud totiž ve smlouvě uděláte chybu, byť nemusí být na první pohled nijak zásadní, nakonec vás to může stát spoustu peněz na případném servisu u koupené špatné ojetiny.
Jednou z nejčastějších chyb v kupní smlouvě je podle Rixa opravdu detailní popis auta. „Detailní popis vozu ve smlouvě nesmí chybět. Nedostatečná identifikace a zamlčení vad vozidla může zavařit jak kupujícímu, tak hlavně prodávajícímu. Odpovědnost za skryté vady při koupi má totiž prodávající vždy, i když ji ve smlouvě výslovně vylučuje. K takovému ujednání se pak zkrátka nepřihlíží. Pokud naleznete vadu, o níž jste nebyli prodejcem informováni a zároveň se nedá předpokládat, že jde o znak běžného opotřebení, můžete nárokovat opravu, slevu, ale také od smlouvy i odstoupit,“ popsal srovnávač.
A pozor. Jste v pozici kupujícího a navržená smlouva obsahuje ustanovení o vzdání se nároku na náhradu škody? Pokud ano, vyžádejte si jeho odstranění nebo smlouvu zkrátka odmítněte podepsat. Znamenalo by to, že jakékoliv vaše reklamace by nemusely být uspokojeny, ani pokud se budete náhrady škody domáhat u soudu.