Automobily značky Porsche jsou legendami, jejich milovníci je bezmezně obdivují nejen pro jejich typické chování, které zapříčiňuje motor až za zadní nápravou a pohon zadních kol. Jsou mezi nimi ale i tací, kterým se nové generace příliš nelíbí, ale jejich starší Porsche 911 nejezdí tak, jak by se jim líbilo. I ti ale dnes mají hned několik možností jak obě tyto věci vyřešit.

Po světě existují společnosti jako například Singer Vehicle Design nebo němečtí Lightspeed Classic, kteří klasickému Porsche dodají moderní šmrnc – upraví techniku, ale retro design prakticky ponechají. A právě Lightspeed Classic se chceme věnovat v tomto článku.

Tohle auto jsme totiž potkali minulý týden při odjezdu z frankfurtského autosalonu. Stálo si tam v garážovém domě jen tak mezi moderními auty a už z dálky na sebe upozorňovalo sytou oranžovou barvou. Nešlo si ho nevšimnout. Z několika metrů ale vypadalo jako obyčejná postarší 911-ka, pak nás ale do očí začaly mlátit věci, které běžné Porsche 911 nemá. Tím „nej“ byla vnější zpětná zrcátka podpořená sportovními sedadly a vestavěným bezpečnostním rámem. Potud prakticky běžné upravené Porsche 911, ale po nakouknutí do interiéru, kde jsme zahlédli plaketku s nápisem „#001 Lightspeed Classic“, jsme se zaradovali. Tohle není jen tak obyčejná 911-ka! Potvrzením byl už jen nápis na víku motoru.

A proč, že je tohle auto tak zvláštní? Jde o speciální limitovanou edici upraveného Porsche 930, které dostalo rozšířenou karoserii a upravený vzduchem chlazený šestiválcový motor boxer z 964 RS. Další neméně významnou změnou je použití moderních lehkých materiálů, díky nimž je hmotnost vozu pouhých 980 kg! A asi si dokážete představit, co s tím udělá 360 koní z upraveného motoru…

Za exkluzivitu se platí, ale v rámci možností to není až taková rána. Lightspeed Classic 911 startuje na částce 100 000 €, tedy v přepočtu cca 2,7 milionu korun. Plně vybavená a upravená verze ale vyjde až na 160 000 €, tedy cca 4,3 milionu Kč.