2022-Porsche_Taycan_Sport_Turismo_GTS-cervena- (1)

Porsche chtělo ochrannou známku na zvuk svých elektromobilů. I přes přirovnání ke Star Wars nebo Beethovenovi ale pohořelo

Autor: Anina Russová - Zdroj: Evropský úřad pro duševní vlastnictví - Foto: Porsche - 21. 9. 2023


Velké a odvážné plány občas mají poměrně strmý pád. Tak nějak by se dala popsat žádost značky Porsche o patentování zvuku jejich elektromobilů u Evropského úřadu pro duševní vlastnictví. Automobilka se sice opravdu hodně snažila, ale úřad byl nekompromisní.

Vše začalo žádostí, a hlavně jejím odůvodněním, které bylo hodně detailní. Porsche pro zvuk svých elektromobilů chtělo ochranou známku s tím, že zvuk těchto aut je dostatečně futuristický, melodická, má své jasně dané tempo, a dokonce s tím, že kombinuje typické rysy hudební kompozice.

Přečtěte si také:  Nové generace modelů Dodge budou elektrické. Budou vydávat jiné zvuky, ale jejich duch zůstane

Konkrétně má jít o různé výšky a strukturu, což dohromady dá nezapomenutelný a neobvyklý zvuk. Porsche dokonce zvuk svých elektromobilů přirovnalo k úvodním tónům slavné Symfonie č. 5, tedy takzvané Osudové od Beethovena, ke zvuku mečů ze Star Wars nebo zvuku Kitta ze seriálu Knight Rider.

BMW a Hans Zimmer vyvíjejí zvuk systému pohonu pro elektrifikované modely BMW M

Úřad s tím vším ale nesouhlasil. Vysvětlil, že ochrannou známku, kterou Porsche žádá, není možné udělit, protože zvuk elektrických aut není hudební skladbou a je naprosto irelevantní jej přirovnávat k Osudové symfonii. A odkaz na slavné filmy a seriál prý v dnešní době už není relevantní.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *