Budoucnost radosti z jízdy je elektrická, bez lokálních emisí a vyznačuje se typickým BMW sportovním stylem, vyjádřeným nejen dynamickými schopnostmi, ale také emocemi prostoupeným zvukovým zážitkem. BMW IconicSounds Electric přináší BMW modelům poháněným čistě elektrickým nebo plug-in hybridním pohonem nezaměnitelný zvukový projev. Spolupráce mezi skladatelem a kurátorem Hansem Zimmerem a Renzem Vitaleem, kreativním zvukovým ředitelem BMW Group, přinesla charakteristický zvukový projev systému pohonu, který si zákazníci brzy budou moci vychutnat v provedení speciálně vyvinutém pro elektrické vozy BMW M.

„Každé BMW má svůj vlastní charakter, což se odráží i v jeho zvuku,“ říká tvůrce filmové hudby a držitel Oscara Hans Zimmer. „Takže pro elektricky poháněné modely BMW M jsme vyvinuli zvuk systému pohonu, který obzvláště živě zdůrazňuje jejich emocionální zážitek z jízdy a zajišťuje, že jejich výkon lze prožít ještě intenzivněji.“

Přečtěte si také:  BMW M4 CSL už vyjelo na silnici. Automobilka ho pod maskováním testuje

Hans Zimmer se dříve podílel na vývoji inspirativního zvuku pro elektricky poháněné vozy BMW, který po stisknutí tlačítka Start/Stop navozoval pocit nadšení z vyhlídky na zážitky z jízdy s elektrickým pohonem. Poslední kapitola této spolupráce zahrnuje zvuky pro BMW iX a BMW i4, včetně odlišného zvuku pro M verzi BMW i4.

hans_zimmer-bmw
Skladatel Hans Zimmer (na židli) a kreativní zvukový ředitel BMW Group Renzo Vitale (na monitoru)

Zatímco ticho elektrického pohonu vytváří bezprecedentní úroveň pohodlí, zážitek z jízdy ztrácí určitou míru emocionality. To je okamžik, kdy přichází ke slovu BMW IconicSounds Electric, aby na tvářích majitelů, kteří touží zažít naprostou radost z jízdy všemi smysly, vykouzlilo úsměv. V budoucnu bude radost z elektrické jízdy zintenzivněna akustickou zpětnou vazbou na každé sešlápnutí akcelerátoru. Stejně jako jízdní režimy, jež lze zvolit pouhým stisknutím tlačítka, také zvuk systému pohonu vychází z aktuální jízdní situace a osobních preferencí řidiče.

Přečtěte si také:  A pak, že jsou velké ledvinky u BMW M4 problém. Úprava od AC Schnitzer ukazuje, že rozhodně ne

V základním nastavení používá BMW IconicSounds Electric nápadně transparentní zabarvení s prostorovými komponenty, které vyjadřují základní charakter elektricky poháněných modelů BMW. Nenásilná a příjemná atmosféra BMW i4 vynikne zejména v režimu COMFORT. Když však řidič šlápne na plynový pedál, produkované zvuky okamžitě zintenzivní spojení mezi ním a vozem. Zvukový zážitek se prohlubuje se zvyšující se dynamikou a rychlostí. Zejména v režimu SPORT je zvukový doprovod automobilu dominantnější a výraznější, neustále se přitom odvíjí od momentální jízdní situace.

Nový elektromobil BMW i4 bude typické BMW: „Rychlá akcelerace pouze na rovince nestačí,“ říká výrobce

Na změny v průběhu jízdy zvukový systém reaguje v řádu milisekund, takže zrychlení, změnu výkonu nebo rekuperaci vždy doprovází vhodný akustický projev. Pouze pokud je vozidlo v režimu ECO PRO, akustická zpětná vazba není žádná. Ticho hnacího systému zde podtrhuje rozhodnutí řidiče jet ultra hospodárným způsobem jízdy.

Ve variantě vyvinuté speciálně pro elektrifikované modely BMW M je zvuk systému pohonu BMW i4 nabitý ještě větší energií. Rozdíl mezi režimem COMFORT a SPORT je mnohem výraznější. Zvukový doprovod tak působí celkově méně uhlazeně, je poutavě strhující a jednoznačně technicistní. Zrychlení vyvolává intenzivní zesílení zvuku, jenž autenticky odráží výkonový charakter vozu. „Když sešlápnete akcelerátor M automobilu, najednou vám po celém těle naskočí husí kůže,“ říká zvukový designér Renzo Vitale. „Převedli jsme tento pocit do zvuku systému pohonu, který vyjadřuje spojení mimořádného výkonu a plynoucí energie.“

Hans Zimmer a Renzo Vitale již společně vyvinuli zvuk systému pohonu pro BMW Vision M NEXT odhalené v roce 2019 a v následujícím roce představený koncept BMW i4. Četné poznatky z tohoto tvůrčího procesu byly nyní směrovány do návrhu zvuku pro budoucí sériově vyráběná vozidla.

Přečtěte si také:  Test BMW 320e plug-in hybrid (2021)

Očekává se, že nové zvuky pohonu, vyvinuté v rámci spolupráce s Hansem Zimmerem, se u BMW i4 a BMW iX objeví v průběhu roku 2022. IconicSounds Electric je u BMW iX standardní výbavou a pro BMW i4 jej lze objednat v rámci volitelné výbavy. U automobilů s dřívějšími daty výroby lze na přání nové zvuky importovat zpětně pomocí funkce dálkové aktualizace Remote Software Upgrade. Nové spektrum zahrnuje jeden zvuk připravenosti k jízdě, jeden zvuk zastavení a zvuk systému pohonu, který bude k dispozici v příslušné verzi pro vozy BMW i BMW M s elektrifikovaným systémem pohonu.

1 komentář

Přidat komentář