2021-bmw_i4- (8)

BMW a Hans Zimmer vyvíjejí zvuk systému pohonu pro elektrifikované modely BMW M

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  12. 5. 2021


Budoucnost radosti z jízdy je elektrická, bez lokálních emisí a vyznačuje se typickým BMW sportovním stylem, vyjádřeným nejen dynamickými schopnostmi, ale také emocemi prostoupeným zvukovým zážitkem. BMW IconicSounds Electric přináší BMW modelům poháněným čistě elektrickým nebo plug-in hybridním pohonem nezaměnitelný zvukový projev. Spolupráce mezi skladatelem a kurátorem Hansem Zimmerem a Renzem Vitaleem, kreativním zvukovým ředitelem BMW Group, přinesla charakteristický zvukový projev systému pohonu, který si zákazníci brzy budou moci vychutnat v provedení speciálně vyvinutém pro elektrické vozy BMW M.

„Každé BMW má svůj vlastní charakter, což se odráží i v jeho zvuku,“ říká tvůrce filmové hudby a držitel Oscara Hans Zimmer. „Takže pro elektricky poháněné modely BMW M jsme vyvinuli zvuk systému pohonu, který obzvláště živě zdůrazňuje jejich emocionální zážitek z jízdy a zajišťuje, že jejich výkon lze prožít ještě intenzivněji.“

Přečtěte si také:  BMW Group nabídne ve svých automobilech v roce 2023 počítačové hry

Hans Zimmer se dříve podílel na vývoji inspirativního zvuku pro elektricky poháněné vozy BMW, který po stisknutí tlačítka Start/Stop navozoval pocit nadšení z vyhlídky na zážitky z jízdy s elektrickým pohonem. Poslední kapitola této spolupráce zahrnuje zvuky pro BMW iX a BMW i4, včetně odlišného zvuku pro M verzi BMW i4.

hans_zimmer-bmw
Skladatel Hans Zimmer (na židli) a kreativní zvukový ředitel BMW Group Renzo Vitale (na monitoru)

Zatímco ticho elektrického pohonu vytváří bezprecedentní úroveň pohodlí, zážitek z jízdy ztrácí určitou míru emocionality. To je okamžik, kdy přichází ke slovu BMW IconicSounds Electric, aby na tvářích majitelů, kteří touží zažít naprostou radost z jízdy všemi smysly, vykouzlilo úsměv. V budoucnu bude radost z elektrické jízdy zintenzivněna akustickou zpětnou vazbou na každé sešlápnutí akcelerátoru. Stejně jako jízdní režimy, jež lze zvolit pouhým stisknutím tlačítka, také zvuk systému pohonu vychází z aktuální jízdní situace a osobních preferencí řidiče.

Přečtěte si také:  V Česku vznikla Škoda Felicia pick-up s motorem z BMW a s pohonem zadních kol. Driftuje jak nic

V základním nastavení používá BMW IconicSounds Electric nápadně transparentní zabarvení s prostorovými komponenty, které vyjadřují základní charakter elektricky poháněných modelů BMW. Nenásilná a příjemná atmosféra BMW i4 vynikne zejména v režimu COMFORT. Když však řidič šlápne na plynový pedál, produkované zvuky okamžitě zintenzivní spojení mezi ním a vozem. Zvukový zážitek se prohlubuje se zvyšující se dynamikou a rychlostí. Zejména v režimu SPORT je zvukový doprovod automobilu dominantnější a výraznější, neustále se přitom odvíjí od momentální jízdní situace.

Nový elektromobil BMW i4 bude typické BMW: „Rychlá akcelerace pouze na rovince nestačí,“ říká výrobce

Na změny v průběhu jízdy zvukový systém reaguje v řádu milisekund, takže zrychlení, změnu výkonu nebo rekuperaci vždy doprovází vhodný akustický projev. Pouze pokud je vozidlo v režimu ECO PRO, akustická zpětná vazba není žádná. Ticho hnacího systému zde podtrhuje rozhodnutí řidiče jet ultra hospodárným způsobem jízdy.

Ve variantě vyvinuté speciálně pro elektrifikované modely BMW M je zvuk systému pohonu BMW i4 nabitý ještě větší energií. Rozdíl mezi režimem COMFORT a SPORT je mnohem výraznější. Zvukový doprovod tak působí celkově méně uhlazeně, je poutavě strhující a jednoznačně technicistní. Zrychlení vyvolává intenzivní zesílení zvuku, jenž autenticky odráží výkonový charakter vozu. „Když sešlápnete akcelerátor M automobilu, najednou vám po celém těle naskočí husí kůže,“ říká zvukový designér Renzo Vitale. „Převedli jsme tento pocit do zvuku systému pohonu, který vyjadřuje spojení mimořádného výkonu a plynoucí energie.“

Hans Zimmer a Renzo Vitale již společně vyvinuli zvuk systému pohonu pro BMW Vision M NEXT odhalené v roce 2019 a v následujícím roce představený koncept BMW i4. Četné poznatky z tohoto tvůrčího procesu byly nyní směrovány do návrhu zvuku pro budoucí sériově vyráběná vozidla.

Přečtěte si také:  BMW Z4 se představuje po faceliftu. Šestiválec i manuální převodovka v nabídce zůstávají

Očekává se, že nové zvuky pohonu, vyvinuté v rámci spolupráce s Hansem Zimmerem, se u BMW i4 a BMW iX objeví v průběhu roku 2022. IconicSounds Electric je u BMW iX standardní výbavou a pro BMW i4 jej lze objednat v rámci volitelné výbavy. U automobilů s dřívějšími daty výroby lze na přání nové zvuky importovat zpětně pomocí funkce dálkové aktualizace Remote Software Upgrade. Nové spektrum zahrnuje jeden zvuk připravenosti k jízdě, jeden zvuk zastavení a zvuk systému pohonu, který bude k dispozici v příslušné verzi pro vozy BMW i BMW M s elektrifikovaným systémem pohonu.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


1 názor na “BMW a Hans Zimmer vyvíjejí zvuk systému pohonu pro elektrifikované modely BMW M”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *