Porsche Cayenne E-Hybrid

Porsche rozšiřuje svou nabídku hybridních vozů. Nový Cayenne E-Hybrid kombinuje nejlepší jízdní dynamiku ve své třídě s maximální hospodárností.

Kombinace třílitrového motoru V6 (250 kW/340 koní) a elektromotoru (100 kW/136 koní) poskytuje celkový nejvyšší výkon 340 kW (462 koní). Maximální točivý moment 700 Nm je k dispozici již mírně nad volnoběžnými otáčkami. Strategie podpory spalovacího motoru elektromotorem odpovídá supersportovnímu vozu 918 Spyder. Hybridní pohon s možností vnějšího nabíjení umožňuje modelu Cayenne zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,0 sekundy a dosažení nejvyšší rychlosti 253 km/h. S čistě elektrickým pohonem překoná nový Cayenne E-Hybrid na jedno nabití akumulátorů vzdálenost až 441) kilometrů a může jet rychlostí až 135 km/h. V závislosti na použité sadě kol a pneumatik je průměrná spotřeba paliva v kombinovaném cyklu EU 3,2 až 3,4 l/100 km a průměrná spotřeba elektrické energie 20,6 až 20,9 kWh/100 km.

Kromě uvedení modelu Cayenne E-Hybrid na trh rozšiřuje Porsche nabídku komfortních a asistenčních systémů pro kompletní modelovou řadu Cayenne o nové prvky výbavy na přání, mezi něž patří například nový průhledový displej, sedadla s masážní funkcí a 22“ kola z lehké slitiny.

Hybridní systém s celkovým výkonem 462 k a konceptem podpory zrychlení z modelu 918 Spyder

Dalším krokem na cestě značky Porsche k elektrické mobilitě je Cayenne E-Hybrid. Zatímco nejvyšší výkon spalovacího motoru v porovnání s předchůdcem mírně vzrostl o 5 kW (7 koní) na 250 kW (340 koní), poskytuje elektromotor nyní o 43 procent vyšší maximální výkon: 100 kW (136 koní). Díky kombinaci obou zdrojů hnací síly lze využívat nejvyšší výkon 340 kW (462 koní).

Novinkou je strategie podporování spalovacího motoru elektromotorem, odvozená ze supersportovního vozu 918 Spyder. Elektromotor lze díky tomu používat ve všech jízdních režimech standardního paketu Sport Chrono k podpoře akcelerace. To znamená, že maximální točivý moment hybridní soustavy má řidič k dispozici v okamžiku, kdy sešlápne pedál plynu. V závislosti na jízdní situaci a požadovaném výkonu může řidič využívat funkci zvyšování točivého momentu elektromotorem v celém rozsahu otáček. Výsledkem je ještě větší dynamika, přinášející mimořádné zážitky z jízdy. Míra podpory spalovacího motoru elektromotorem a nabíjení akumulátorů během jízdy závisí na jízdním režimu.

Přečtěte si také:  V Austrálii zavedou daň na jízdu z baterie. Elektromobily i plug-in hybridy ji budou platit podle ujetých kilometrů

Ve výkonově zaměřených režimech Sport a Sport Plus je prakticky veškerá energie z akumulátoru využívána k podpoře akcelerace. V režimu Sport jsou akumulátory nabíjeny jen do té míry, která je zapotřebí k nové podpoře akcelerace. V režimu Sport Plus jsou akumulátory nabíjeny nejrychlejším možným způsobem. Ostatní režimy podporují maximální hospodárnost provozu.

Nabíjení s aplikací Porsche Connect a službou Porsche Charging Service

Kapacita akumulátorů modelu Cayenne E-Hybrid byla výrazně zvýšena. Tomu odpovídá prodloužení dojezdu s čistě elektrickým pohonem a zvýšení rezerv pro podporu akcelerace. V porovnání s předchozím modelem vzrostla kapacita akumulátorů o cca 30 procent z 10,8 na 14,1 kWh. Kapalinou chlazená sada akumulátorů, uložená v zadní části vozu pod podlahou zavazadlového prostoru, je tvořena osmi moduly, z nichž každý je složen z 13 prizmatických lithium-iontových článků. Vysokonapěťové akumulátory se kompletně nabijí za 7,8 hodiny z elektrické zásuvky 230 V/10 A. Alternativou standardní nabíječky s výkonem 3,6 kW je na přání dodávaná palubní nabíječka s výkonem 7,2 kW, která po připojení k elektrické zásuvce 230 V/32 A zkrátí dobu nabíjení na pouhé 2,3 hodiny.

Proces nabíjení lze řídit a sledovat prostřednictvím systému PCM (Porsche Communication Management) a dálkově ovládat pomocí aplikace Porsche Connect. Nezávislá klimatizace s funkcemi topení a chlazení při vypnutém zapalování je součástí standardní výbavy a uživatel ji může individuálně ovládat ze svého chytrého telefonu. Porsche Connect lze využívat také k vyhledávání nabíjecích stanic podle nastavených kritérií a požadovanou nabíjecí stanici zadat jako cíl do navigačního systému. Nová služba Porsche Charging Service umožňuje přístup k veřejným nabíjecím stanicím různých poskytovatelů, aniž by se zákazník musel registrovat u příslušného dodavatele. Vyúčtování odebrané elektrické energie probíhá přímo prostřednictvím účtu Porsche ID.

Nový hybridní modul a převodovka Tiptronic S s rychlým řazením

Společnost Porsche zkonstruovala pro Cayenne E-Hybrid poháněcí ústrojí s novou koncepcí. Hybridní modul je tvořen vysoce integrovanou kombinací elektromotoru a odpojovací spojky. Na rozdíl od předchozího elektrohydraulického systému s vřetenovým ovládacím mechanismem je odpojovací spojka ovládána elektromechanicky, což zajišťuje ještě kratší reakční doby. Osmistupňová převodovka Tiptronic S byla nově vyvinuta pro celou modelovou řadu Cayenne. Samočinná převodovka nabízí nejen ještě komfortnější a plynulejší rozjezd, ale také výrazně urychluje řazení. Přerušení toku hnací síly během procesu řazení bylo minimalizováno.

Přečtěte si také:  Nové Porsche 911 GTS se představuje se 480 koňmi a 570 Nm. Nabízet se bude jako Coupé, Cabriolet, ale i jako Targa

Aktivní pohon všech kol a maximální přípustná hmotnost přívěsu 3,5 tuny

Cayenne E-Hybrid má aktivní pohon všech kol s elektronicky řízenou vícelamelovou mezinápravovou spojkou a systémem PTM (Porsche Traction Management). Systém s velkým rozsahem variabilního rozdělování točivého momentu nabízí značné výhody z hlediska jízdní dynamiky, agility, trakce a terénních vlastností. Cayenne E-Hybrid poskytuje díky zcela novému podvozku stejnou jízdní dynamiku sportovního vozu jako všechny verze nové generace modelové řady Cayenne. Standardní výbava zahrnuje systém PASM (Porsche Active Suspension Management). Na přání může být Cayenne E-Hybrid vybaven elektrickým systémem pro stabilizaci náklonu karoserie PDCC (Porsche Dynamic Chassis Control) a tažným zařízením pro jízdu s přívěsem o hmotnosti až 3,5 tuny.

Nové prvky výbavy na přání: průhledový displej a 22“ kola z lehké slitiny

Porsche s uvedením modelu Cayenne E-Hybrid na trh rozšiřuje nabídku asistenčních systémů a prvků výbavy na přání pro celou modelovou řadu o různé inovace. Poprvé se pro vůz značky Porsche dodává průhledový displej, který promítá veškeré důležité provozní informace přímo do zorného pole řidiče v barevném zobrazení. Dalšími novými prvky výbavy pro modelovou řadu Cayenne jsou inteligentní digitální „kopilot“ Porsche InnoDrive s adaptivním tempomatem, sedadla s masážní funkcí, vyhřívání skla čelního okna, nezávislé topení s dálkovým ovládáním a 22“ kola z lehké slitiny.

Uvedení na trh a ceny

Nový Cayenne E-Hybrid lze již objednávat. Cena v Německu byla stanovena na 89 822 eur včetně DPH a specifické výbavy pro tento trh. Cena pro český trh nebyla zatím stanovena. Uvedení na trh v Evropě bude následovat na konci května 2018.