Policisté v Česku i na Slovenku upozorňují na rostoucí počet nehod s chodci. Často si za ně ale mohou sami

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, Policie ČR - Foto: Policie ČR - 21. 1. 2023


Jakkoliv se dny lehce prodlužují, pořád je tma poměrně brzy odpoledne. A právě proto by chodci neměli zapomínat na svou povinnost nosit na sobě reflexní prvky. Stačí i malý reflexní pásek umístění na noze a ruce, aby měl řidič dost času chodce zaznamenat a správně na něj reagovat.

Na zvýšený počet dopravních nehod s účastí chodců v tomto týdnu upozornili jak policisté z Česka, tak také ze Slovenska. A zdůrazňují, že ne vždy je na vině řidič. „Zejména za snížené viditelnosti je risk pohybovat se v provozu oděn v tmavém, černém oblečení,“ popsali policisté. A právě snížená viditelnost v poslední době celkem běžná.

Nejde jen o tmu, ale také o husté sněžení nebo déšť. Problém je i šero. Chodci musí pamatovat na to, že pokud používá komunikaci, třeba při přecházení, je automaticky účastníkem provozu. Automaticky se na něj vážou konkrétní pravidla a povinnosti, které je nutné dodržovat. Aby nedocházelo k dopravním nehodám a střetům chodců s auty, je důležité myslet na některé základní bezpečnostní zásady.

„Kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe. Na chodníku choďte po pravé straně nebo po vyznačené stezce pro chodce. I přesto, že jste chodec, všímejte si dopravních značek a tyto respektujte. Přecházejte pouze na zelený signál semaforu pro chodce, ovšem i zde není vše jednoznačné. Pokud slyšíte přijíždět vozidla IZS, které použilo výstražné světelné a zvukové zařízení, Vaší povinností je do vozovky nevstupovat a na přechod pro chodce vstoupit až vozidlo záchranářů projede. Pozor si dejte na přednost v jízdě tramvaje,“ popsala policejní preventistka Lucie Galiové.

Jedním dechem také dodala, že reflexní materiál by měl být samozřejmostí. V noci je díky němu chodec vidět na asi desetkrát delší vzdálenost. A je potřeba si uvědomit, že na správnou reakci na chodce potřebuje řidič minimálně 1,5 sekundy, což je i 31 metrů. Nehledě na to, že povinnost nosit reflexní prvky určuje i zákon. „Mít na sobě reflexní prvek je pro chodce povinností tehdy, když se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti (tedy nejen v noci, ale i za šera, mlhy apod.) po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat,“ popsalo ministerstvo dopravy. V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta až 2000 Kč na místě a v rozmezí 1500 Kč až 2500 Kč ve správním řízení.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Policisté v Česku i na Slovenku upozorňují na rostoucí počet nehod s chodci. Často si za ně ale mohou sami”

  1. to je tezke kdyz reporterka v tv pri ukazce jde po strane prave zady k prijizdejicimu autu …. nas ucili ze pokud tam neni chodnik mame chodit tak aby jsme na prijizdejici vozidlo a stihli jsme se mu treba i vyhnout … o bezpecnostnych prvcich je skoda hovorit .. vsichni se tvari jakoby vazili 100 kg

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru