Chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Proto je důležité, aby dodržovali všechny pravidla bezpečného chování a snížili tak riziko, že se stanou obětí dopravní nehody. Jedno z těchto důležitých pravidel je být za snížené viditelnosti dobře vidět. Během podzimních a zimních dnů se kromě delší tmy můžeme často také setkat s deštěm, mlhou či sněžením.

Snížená viditelnost nás tak může při pohybu na pozemních komunikacích v těchto dvou ročních obdobích potkat víc než kdykoliv jindy. Chodec za snížené viditelnosti bez reflexních prvků může být pro ostatní účastníky silničního provozu do poslední chvíle takřka neviditelný. Policisté z Moravskoslezského kraje během tohoto týdne chodce na toto riziko upozorňují a kontrolují, zda reflexní prvky užívají při chůzi mimo obec, zároveň však doporučují reflexní prvky používat také v obci.

Do bezpečnostního opatření zaměřeného na viditelnost chodců se zapojili také policisté z novojičínského dopravního inspektorátu, kteří během včerejšího podvečera na ulici Palackého v Novém Jičíně, v blízkosti vlakového nádraží, pro zvýšení bezpečnosti chodcům rozdávali reflexní pásky. Pásky chodci s radostí přivítali a neváhali je ihned použít a umístit na dobře viditelné místo. Na pohyb chodců za snížené viditelnosti pamatuje zákon o provozu na pozemních komunikacích.  Podle něj hrozí chodcům pohybujícím se bez reflexních prvků mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením pokuta, a to až ve výše dvou tisíc korun.