ty-to-zvladnes-chodci-nejsou-nesmrtelni- (14)

Podzim je tu. Nezapomínejte na reflexní prvky!

Autor: Anina Russová - 24. 9. 2018


Léto skončilo velmi rychle a je tu čas sychravých a šedých dnů. Tma je stále dřív, a tak začala být znovu velmi aktuální novela zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu. Ta vstoupila v platnost 20. 2. 2016 a jejím cílem je především prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně vidět. To mají zabezpečit povinné reflexní prvky, které ale stále řada chodců, která se pohybuje po neosvětlených silnicích, bohužel ignoruje. Hodně lidí si totiž myslí, že auto má světla přece proto, aby řidič viděl. A to podle nich znamená, že je vidí, a tak se jim nemůže nic stát.

Že je to hloupost opakují každý podzim všechna média. Ale stále je to málo. Dokazuje to i jedno velmi smutné číslo. Jen za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo na naších silnicích celkem 233 lidí. Podzim a zima se nejspíše na tomto čísle také ještě podepíšou, a to velmi tučným a smutným písmem. Co s tím?

Vidět a být viděn

Pamatovat na to, že velmi důležité není jen vidět, ale hlavně být viděn! Řidič, který potká za tmy chodce v tmavém oblečení, má na adekvátní reakci jen asi 18 metrů. Převedeno do praxe to znamená, že při rychlosti 70 km/h, která je o 20 km/h nižší, než je maximální povolená rychlost mimo obec, nemá řidič na takovou reakci ani sekundu. A za tento čas si musí chodce všimnout a také adekvátně zareagovat. Je to vůbec možné? A co se stane, když má chodec alespoň nějaký reflexní prvek? Řidič je pak schopen ho zaregistrovat už na vzdálenost 200 metrů a má tak dostatek času na případnou reakci.

Pokud tápete, jak má vlastně správný reflexní prvek vypadat, pak je v tomto těžko radit.  Zákon to nijak nekonkretizuje a podle nás je jakýkoliv reflexní prvek lepší než žádný. Ideální je samozřejmě reflexní vesta, ale chápeme, že ji u sebe asi normálně nosit nebudete. Dobře ale poslouží i nasazovací reflexní pásky, které se vejdou do každé kapsy a k dostání jsou takřka všude. Děti zase můžete „ozdobit“ nažehlovacími reflexními obrázky s motivy jejich oblíbených postav. Pamatujte, že pokud jdete po tmavé vozovce bez chodníku, mějte reflexní prvek vždy nasazen na ruce nebo noze, která je směrem do vozovky. Řidič tak lépe uvidí pohybující se odlesky od světel.

Už jsme se na našich silnicích setkali s tím, že někteří chodci si do ruky vezmou mobilní telefon se zapnutou baterkou, a to používají místo reflexních prvků. Může se to zdát jako dobrý nápad, ale mobil nebo samotná baterka neumí odrážet světlo dopadající z reflektoru auta, ale naopak se v něm (jako slabší zdroje světla) může ztrácet. Tyto prvky navíc nejsou viditelné ze všech stran.

Přemýšlíte, jestli vám něco hrozí, když reflexní prvky používat nebudete? V prvé řadě vám hrozí minimálně vážná zranění nebo v tom nejhorším případě také smrt. To jsou ty nejdůležitější důvody, proč si alespoň nasazovací reflexní pásek za 25 Kč pořídit a používat. Pokud vás bez něj náhodou chytí policisté, pak vám hrozí pokuta do 2000 Kč blokově a od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru