Během uplynulého týdne proběhla po celém Česku velká policejní akce zaměřená na chodce. A pokud můžeme z vlastní zkušenosti s chodci soudit, už byla nutně potřeba. Je sice moc hezké, že se policie zaměřuje převážně na řidiče, ale chodci jsou také součástí provozu a ten dohled možná potřebují ještě o něco víc.

Problém s chodci je, že někteří vůbec neví, na jaké straně vozovky, když není chodník, se mají pohybovat. A když už ano, drtivá většina z nich zcela ignoruje reflexní prvky. Už jsme se dokonce setkali s názorem, že auto má přece světlomety, tak řidič musí chodce vidět. Je to ale hloupá mýlka, kterou většinou skálopevně tvrdí hlavně ti, kteří autem nejezdí. Na tuto mýlku neustále upozorňují jak policisté, tak bezpečnostní experti. Marně.

Reflexní prvky na oblečení zachraňují životy. V noci a při snížené viditelnosti jsou naprostou nutností

V rámci bezpečnostní akce policisté většinu chodců jen napomínali a hlavně jim vysvětlovali, jak moc důležitou součástí reflexní prvky jsou. To vše proto, že právě chodci jsou těmi nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu a často si sami tuto skutečnost ve spěchu ani neuvědomují.

Dalším tématem, o kterém policisté s chodci hovořili, byl neustále přetrvávající mýtus jejich absolutní přednosti na přechodech pro chodce. Někteří oslovení chodci pak od policistů dostali ony zmíněné reflexní prvky. Snad je tedy budou používat.

Padly i pokuty

Přestože byli policisté u přechodů vidět, našlo se několik chodců, kteří dělali, že je nevidí. Dokonce před nimi přecházeli na červenou či přecházeli úplně mimo přechod. Policisté pak narazili i na takové, kteří se právě mezi obcemi pohybovali nejen na nesprávné straně silnice, ale také v oblečení bez jakýchkoliv reflexních prvků. A v těchto případech byli nekompromisní. Například jen v libereckém kraji rozdali 34 pokut. V Olomouckém kraji to bylo dokonce 86 chodců, kteří spáchali přestupky, přičemž na pokutách zaplatili 27 000 Kč.