saty-bezpecnostni-pas-interier-seat-zena-holka

Policisté se koncem týdne zaměří na používání bezpečnostních pásů a dětských autosedaček

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Ilustrační foto: SEAT - 9. 3. 2023


Ačkoli Česká republika patří již řadu let mezi země, kde je používání bezpečnostních pásů a autosedaček zákonem nařízeno, stále se podle policistů najde řada těch, kteří nejen, že nepřipoutají sebe, ale často ani malé děti. Právě proto se na používání zádržných systémů zaměří.

Policejní akce zaměřená na použití bezpečnostních pásů a sedaček proběhne po celém Česku v pátek 10. března. Důvodem je i to, že dle policejních statistik bylo při nehodách v loňském roce usmrceno 66 nepřipoutaných řidičů a 28 spolujezdců. Policisté nebudou dohlížet jen na to, jestli jsou řidiči a spolujezdci připoutaní, ale také na to, jestli jsou připoutaní správně. Špatně použitý bezpečnostní pás je častěji spíše na škodu, a právě tento nešvar ročně způsobí desítky zraněných a mrtvých.

Pasažéři by si měli dát dobrý pozor na výškové nastavení pásu. U dětských sedaček je důležité správné utažení a umístění pásu. „Často dochází k tomu, že mají řidiči a ostatní pasažéři bezpečnostní pás nastaven například pro vyšší postavu, než jsou oni sami, nebo že pás není u dětských sedaček veden červeně označenými bezpečnostními zónami. V tu chvíli se z ochranného prvku stává smrtící past, což si jako laici uvědomíme až při krizové situaci, kdy může být už ale pozdě,“ popsali před časem policisté.

Přečtěte si také:  Bezpečnostní pásy nejsou povinností jen tak. Jejich ignorování může stát životy, trestné body i peníze

Je nutné si uvědomit, že pokud jede posádka nepřipoutána, při nárazu pokračuje její tělo vpřed stejnou rychlostí, jakou auto jelo před nárazem. Náraz do čelního skla, sedačky nebo airbagu pak bývá smrtelný. Je nutné si uvědomit, že nepřipoutaný cestující je ohrožením nejen pro sebe, ale také pro ostatní členy posádky, protože je při nárazu může zabít svým vlastním tělem. Mezi řidiči koluje fáma o tom, že když jsou v autě airbagy, pásy už nejsou potřeba. To je ale mýlka. Airbag je jen doplňkový bezpečnostní prvek a náraz do něj bez pomoci pásů je jako náraz do zdi.

Dle zákona je jízda bez bezpečnostního pásu přestupkem ohodnoceným třemi trestnými body, na místě pokutou do 2000 Kč a ve správním řízení do 2500 Kč. V případě nepoužití dětské autosedačky jsou pokuty stejné, ale body čtyři.

Nutno také dodat, že ti, kteří mají doma starší vůz či veterán vyrobený před 1. říjnem 1986, pásy v autě mít nemusí. V takových situacích výše zmíněná pravidla neplatí ani pro dospělou, ale ani pro dětskou posádku.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *