policie-kontrola-snih

Policisté se dnes zaměřili na kontroly očištění aut od sněhu. Upozorňují řidiče i na nutnost očištění RZ

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Policie ČR -  1. 2. 2023


V posledních dnech zima ukazuje svou pravou tvář, padá sníh a teploty také klesly. Je potřeba tak myslet na bezpečnost na silnicích a také na dodržování povinností. Policisté se proto dnes zaměřili na kontrolu vozidel zejména na tazích z horských středisek, při kterých řidiče převážně upozorňovali na nutnost důkladně očistit svá vozidla od sněhu a ledu.

Povinnost důkladně očistit automobil před jízdou ukládá silniční zákon 361/2000 Sb., podle něj řidič nesmí „řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran“ a „řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na komunikacích.“ Dostatečný výhled z vozidla je důležitý pro schopnost reagovat na situace v silničním provozu. Při spěchu pak rozhodně není řešením očistit si jen úzký průzor a riskovat. Stejně tak neodklizený sníh nebo led ze střechy vozidla je rizikem. Při brzdění může totiž sjet na čelní sklo nebo při jízdě odlétat a ohrozit ostatní účastníky. Za nedodržení povinnosti hrozí v příkazním řízení sankce až 2000 korun.

Přečtěte si také:  Pozor na zasněžené dopravní značení. I při kalamitě je potřeba dodržovat předpisy

Za zmínku v tomto ohledu stojí i povinnost očistit tabulku registrační značky. Ta musí být čitelná pod sankcí 5 až 10 tisíc korun a zároveň zákazem činnosti od šesti do dvanácti měsíců. Policisté samozřejmě berou ohled, dojde-li k zakrytí registrační značky během jízdy vlivem hustého sněžení. Podmínkou bezpečné jízdy je také dobré obutí vozu s dostatečným vzorkem, minimálně 4 mm. Také příliš staré pneumatiky ztrácí potřebné jízdní vlastnosti v zimním období.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *