Pozor na zasněžené dopravní značení. I při kalamitě je potřeba dodržovat předpisy

Autor: Anina Russová - Zdroj: ÚAMK - Foto: Pavel Srp - 31. 1. 2022


Předpověď počasí slibuje, že v příštích několika dnech by mělo opět sněžit, ale na horách je sněhu dost i teď. To s sebou přinese řadu komplikací, především pro řidiče. Jednou z nich může být i zasněžené, a tedy ne moc dobře viditelné dopravní značení. Stává se to zřídka, ale je dobré vědět, že ani taková situace nedovoluje porušovat dopravní předpisy.

Napoví i tvar značek

Zlaté pravidlo říká, že ve chvíli, kdy je sněhová kalamita a není například vidět dopravní značení na silnici, musíme jet o to bezpečněji. Pokud není viditelná plná čára na silnici, pak se řidiči musí chovat tak, jako kdyby tam byla. A to i když si tím není jistý, takže ideálně nepředjíždět.

Specialisté z ÚAMK radí: „Samozřejmě, že mnohem více také kontrolujeme to, zda například přerušovanou nebo plnou čáru na vozovce nedoprovází, což tak obvykle bývá, svislá značka u vozovky. Ta nám napoví, i když máme pod koly bílo.“

Víte, jak jezdit bezpečně po silnicích i po vydatnější sněhové nadílce?

Další nápovědou toho, jak se v případě zasněžených dopravních značek chovat, je jejich tvar. Řada těch opravdu důležitých značek, jako je „STOP“ nebo „dej přednost v jízdě“, má specifický tvar, který si nejde splést. „Je snadno odlišitelný od ostatních značek, takže i když je překrytá sněhem, snadno ji poznáte. Takže víte, jak se máte na silnici chovat nehledě na bílo kolem vás,“ vysvětluje ÚAMK.

V případě, že je sněhu tolik, že není vidět značení, je více než na místě dodržovat zákonem dané maximální povolené rychlosti. Ve městě tedy maximálně 50 km/h, na okreskách 90 km/h a na dálnicích 130 km/h. Zároveň více než kdy jindy dodržujte bezpečné rozestupy. Právě v takovém počasí mohou jiní řidiči zmatkovat a bezpečný odstup opravdu pomůže. Na sněhu se navíc výrazně prodlužuje brzdná dráha.

Ve městech se pak snadno může stát, že jsou zasněžené nebo zahrnuté čáry označující parkovací zóny. Nezapomeňte ale, že to neznamená, že by neplatily. Parkovací zóny jsou kromě čar na silnicích označeny také svislým dopravním značením. Vymlouvat se tedy na sníh možné není.

Pomoci může fotodokumentace

Přesto všechno může nastat situace, kdy se řidič dostane do potíží právě proto, že je zasněžené dopravní značení. ÚAMK v takovém případě radí: „Může nastat situace, kdy dojde k nehodě, jelikož značení nebylo překryté sněhem. Pak je na místě situaci v daný okamžik po havárii vyfotografovat, aby pro další jednání jak s policií, tak například pojišťovnou, bylo zjevné, že nenesete odpovědnost za danou havárii. Prostě proto, že jste se neměli pode čeho orientovat. S takovou situací zákon počítá, ale je na místě to nechat potvrdit jak policií, kterou zavoláte na místo nehody, tak případně vlastními snímky.“

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru