seat_ateca-snih-zima

Pozor na sněhem zakrytou registrační značku. Při parkování to nevadí, za jízdy z toho už může být problém

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 11. 12. 2022


Meteorologové upozorňují, že v následujících dnech má v Česku sněžit. Na některých místech, dokonce i v nížinách, toho sněhu bude možná i tolik, že se řidiči mohou setkat s tím, že jim sníh zcela zakryje registrační značku. Za očividně zapadanou značku při parkování v modré zóně pokuty nehrozí, naopak, prakticky se tak dá zastavit v zóně i bez placení. Při jízdě už to ale je velký problém.

Problém je v zákoně, přesněji v paragrafu 125c Zákona o provozu na pozemních komunikacích, kde se přesně říká: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.“

Přečtěte si také:  Ztratili jste registrační značku? Na silnici nevyjíždějte, můžete přijít o řidičák

A ve chvíli, kdy je během jízdy registrační značka zakryta sněhem, jde o porušení zákona. A to i přes to, že zakrytí mohla způsobit jízda v husté chumelenici. Ta fakticky ale ani není potřeba, stačí rozježděný sní měnící se v břečku. I ta se na značku moc ráda lepí. A policisté za takové zakrytí značky, byť neúmyslné, může úřad rozdávat pokuty a zákazy řízení. Jde totiž o přísně hodnocený přestupek, který není možné řešit na místě. Ve správním řízení pak za něj hrozí pokuta od 5000 Kč do 10 000 Kč, a i roční zákaz řízení.

Pozor na samolepky na SPZ. Je to závažný přestupek, za který vás může policie potrestat

A co s tím? Pokud jedete v typicky zimních podmínkách, tedy za chumelenice nebo po sněhové břečce, stojí za to jednou za hodinu zastavit na čerpací stanici. Nejen kvůli kávě či svačině, ale také z důvodu kontroly vozu. Nutno ale říct, že věříme tomu, že jsou policisté na silnicích v těchto podmínkách benevolentní a řidiče na případné zakrytí značky sněhem spíše jen upozorní.

Štítky: , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek