Policie se v rámci akce zaměřila na používání mobilů a řidiče nákladních aut. Rozdala více než stovku pokut

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 10. 6. 2022 0

Před pár dny policisté varovali především řidiče nákladních aut, že nadále nehodlají trpět to, že za volantem čtou noviny nebo sledují televizi. Nevěnování se řízení je totiž jednou z velmi častých příčin i vážných dopravních nehod.

I proto vyrazili policisté z Moravskoslezského kraje ve středu 8. června na kontroly řidičů nejen nákladních aut a rozhodně se v rámci své dopravně bezpečnostní akce nenudili. „Kontrolovali jsme zejména věnování se řízení, které má velký vliv na reakční dobu řidiče při kolizní situaci a je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.  Do hledáčku jsme si vzali také řidiče nákladních vozidel,“ popsala průběh akce policejní tisková mluvčí Pavla Jiroušková.

Přečtěte si také:  Nedovolené předjíždění, mobily a špatný technický stav. Policisté si opět posvítili na řidiče kamionů a rozdali stovky pokut

Na řidiče policisté dohlíželi jak ze svého speciálního auta osazeného kamerami, tak i z policejního autobusu. Během této jednodenní akce policisté zkontrolovali 166 aut a museli řešit 104 přestupků. „V příkazním řízení policisté vyřešili 98 přestupků v celkové částce 112 500 Kč. Zbylých 6 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu k projednání.  Nejvíce, a to ve 49 případech, se řidiči nevěnovali řízení a za jízdy drželi hovorové nebo jiné záznamové zařízení.  V 10 případech policisté z kamion týmu řešili překročení hmotnosti vozidla a u 2 případů zjistili porušení sociálních předpisů (např. dodržování bezpečnostních přestávek), kdy uložili kauce v celkové výši 25 000 Kč,“ popsala Jiroušková.

Nevěnování se řízení jde často ruku v ruce s používáním mobilu za volantem. Jen za první čtyři měsíce tohoto roku řešila policie z Moravskoslezského kraje přes 60 000 přestupků v souvislosti s používáním mobilu za jízdy. Jde o 15% nárůst ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku.

Přečtěte si také:  V malé obci v Libereckém kraji mají zákeřný radar. Tváří se jen jako informativní, ale rozdává pokuty

Řidičům, kteří za jízdy telefonují nebo jinak manipulují s mobilem za jízdy, hrozí na místě pokuta do 1000 Kč, ve správním řízení pak od 1500 do 2500 Kč.