polizei

Policie řeší vážnou nehodu částečně samořiditelného auta. Chybu neudělaly systémy, vinu nese řidič

Autor: Anina Russová - Zdroj: Reuters - Foto: pxhere - 17. 8. 2022


Už řadu let se některé automobilky podílí na vývoji samořiditelných aut. Průkopníkem je Tesla, ale velmi rychle ji následovalo třeba BMW. Všechny značky ale mají jedno společné. Vždy upozorňují na to, že samořiditelné systémy jsou zatím v testovacím režimu, nejsou schváleny pro provoz na pozemních komunikacích a v autě vždy musí být řidič, který má mít nad autem kontrolu. Jenomže pravidla jsou jedna věc, lidské chyby věc druhá.

Agentura Reuters přinesla zprávu o velmi vážné dopravní nehodě částečně samořiditelného BMW iX a několika dalších aut, která se stala v úterý 16. srpna na německé silnici B28 poblíž města Roemerstein. Z prvních výsledků vyšetřování podle Reuters vyplývá, že viníkem je řidič BMW iX, který vyjel ze svého jízdního pruhu a způsobil tak řetězovou nehodu. V první chvíli se mluvilo o tom, že iX, které je vybavené částečně samořiditelným systémem úrovně 2, takto zareagovalo zcela samo.

Přečtěte si také:  Test BMW iX xDrive40 (2022)

Ovšem proti tomu už se ohradila sama automobilka, která zdůraznila, že i při aktivním systému úrovně 2 je vždy nutná přítomnost řidiče a hlavně jeho reakce. A je to právě řidič, který je za vše odpovědný. Jde totiž o systém, který je schopen třeba zrychlovat a zpomalovat, ale v žádném případě není schopen převzít řízení.

Ať už ale byl viníkem kdokoliv, výsledek nehody je tragický. 33letá žena na místě zemřela. Dalších devět lidí, včetně 18měsíčního batolete, které cestovalo v BMW, bylo zraněno. K vážnosti nehody přispěl i fakt, že 70letá řidička Citroënu, který se s BMW srazil, následně nabourala do dalšího auta. To ještě ke všemu začalo hořet. Na místě zasahovalo několik záchranářských vrtulníků a řada hasičských a policejních jednotek.

Podle Reuters BMW s policií na objasnění nehody spolupracuje. Za cím mají zjistit, v čem konkrétně řidič chyboval. Šlo totiž o jedno z testovacích aut značky.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek