cyklista auto

Policie připouští, že pro řidiče je těžké odhadnout správný rozestup od cyklistů. Sama bude při tom spolupracovat se soudními znalci

Autor: Anina Russová - Zdroj: Autoklub ČR, ČTK, Dopravní policie - Foto: Škoda - 13. 10. 2021


Už když poslanec Petr Dolínek poprvé navrhnul povinný bezpečný odstup při předjíždění cyklistů, ozvala se řada odborníků, že bude velmi těžké řidičům dokázat, zda tento odstup dodrželi nebo ne. A nic se na to nezměnilo ani ve chvíli, kdy byl tento návrh schválen. Povinný 1,5metrový rozestup od cyklisty budou řidiči muset dodržovat od ledna příštího roku. Jak ale poznají, že cyklistu míjejí právě v tomto rozestupu?

K tomu se v rámci diskuze pořádané Autoklubem ČR a iniciativy Ukaž respekt vyjádřil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. V diskuzi řekl, že policisté rozhodně nebudou mít v rámci dokazování tohoto nového přestupku jednoduchou úlohu. Policie se prý proto snaží najít možné cesty, jak zajistit. Kvůli tomu bude aktivně spolupracovat i s odborníky z odvětví soudního znalectví, ale také používat některé technické pomůcky. Zdůraznil však, že je k tomu potřeba přistupovat se zdravým rozumem.  

Ředitel dopravní policie dále řekl: „Řidič není schopen a nemá žádné měřidlo k tomu, aby rozpoznal při levostranném řízení vozidla a pravostranném předjíždění cyklisty ten odstup. Nicméně máme zde různé pomůcky, jako je například standardní šířka jízdního pruhu a další věci, které to řidiči nějakým způsobí napoví. Budeme nyní zpracovávat další pomůcky, jak to řidičům usnadnit.“

Dále také dodal, že je v plánu vzdělávací a informační kampaň, která by měla řidičům pomoci bezpečný rozestup poznat a naučit se jej. Kompletní debatu Autoklubu ČR a Jiřího Zlého si můžete poslechnout níže.

Štítky: , , , , , ,

2 názory na “Policie připouští, že pro řidiče je těžké odhadnout správný rozestup od cyklistů. Sama bude při tom spolupracovat se soudními znalci”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru