Volvo-prevence-klokanu

Podzim je sice krásný a barevný, ale pro řidiče velmi nebezpečný. Protože ještě není velká zima, pohybují se na silnicích chodci, cyklisté a stále ještě i motorkáři. Bohužel se ale rychle stmívá, a tak je potřeba na tyto účastníky provozu dávat opravdu velký pozor. Obzvlášť na chodce a cyklisty, kteří často opomíjejí používat povinné reflexní prvky.

Na řidiče ale na silnicích číhá ještě další nebezpečí, i když nejen během podzimu a v zimě. Tím je zvěř. Právě hlavně během podzimu se zvířata v okolí silnic pohybují nejvíce a bohužel také nejvíce dochází ke střetům mezi nimi a auty. Podle šetření provedeného Ústavem zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zahynou ročně pod koly aut statisíce divokých zvířat. K tomu ale musíme připočíst tisíce domácích psů a koček, kteří třeba jen utekli svému majiteli a domů už se nevrátili. Ano, je to hrozné, ale je potřeba si uvědomit, že jsme to my, řidiči, kteří se doslova vecpali do zvířecího teritoria a je tak potřeba s nimi počítat. Zvířata se prostě neumí rozhlédnout a přejít až po tom, kdy projedete. Jako naschvál z příkopu nebo lesíka vyskočí přesně před kolem projíždějící auto.

Jde s tím něco dělat? Dá se srážce zabránit? Na obě otázky je odpověď ano, má to ale háček. Zabránit střetu se zvěří jde hlavně opatrnou jízdou v místech, kde by se zvěř mohla pohybovat. Pokud pojedete kolem otevřeného pole, světlomety auta vám zvěř nasvítí a vy tak můžete být klidnější. V případě, že pojedete lesem nebo jen kolem stromů u cesty, raději zvolněte a mějte oči na stopkách. Občas můžete i zatroubit, čímž zvěř na dostatečnou vzdálenost upozorníte, že není sama.

Pokud už vám zvíře skočí před auto, rozhodně se zbrkle nevyhýbejte! Z vlastní zkušenosti už dnes vím, že leknutí ze zvířete před autem ke klidnému vyhýbacímu manévru opravdu nevede. Jakkoliv se následující řádky nebudou líbit ochráncům a milovníkům zvířat, ostatně, nám se také moc nelíbí, jsou pravdivé. Když už vám zvíře skočí před auto, snažte se prostě jen co nejvíce brzdit, jeďte, pokud možno rovně a nevyhýbejte se mu. Zní to strašidelně, ale jen tak se nedostanete do nebezpečného smyku.  

Přečtěte si také:  Nehody na železničních přejezdech přibývají. Často jsou smrtelné

Pokud dojde ke srážce, snažte se odstavit auto ke krajnici, vezměte si reflexní vestu a zavolejte policii. S ní se pak můžete domluvit na zavolání myslivců, kteří se o zraněné zvíře postarají. A ještě jedna rada. Hlavně zachovejte klid. Pokud jde „jen“ o zajíce a pomuchlaný nárazník, je to ještě dobré. Důležité je, abyste byli v pořádku vy.  

Mimochodem před pár lety Volvo oznámilo, že v Austrálii pracuje na systému na detekci klokanů na silnicích. Vážně, to není vtip!