Volvo-prevence-klokanu

Volvo v Austrálii plánuje systém na detekci klokanů – foto + video

Autor: Tisková zpráva - 4. 11. 2015


Společnost Volvo Cars začala pracovat na vývoji technologie detekce klokanů, která by měla vyřešit jednu z nejčastějších příčin dopravních nehod v Austrálii.

Z toho důvodu vyrazil tým expertů společnosti Volvo Cars do Teritoria hlavního města Austrálie, kde budou natáčet a studovat chování klokanů v dopravním provozu v jejich přirozeném prostředí. Nasbíraná data budou automobilkou Volvo Cars použita k vývoji vůbec prvního systému detekce klokanů a prevence před jejich sražením.

Podle údajů Národní silniční a motoristické asociace (NRMA) dojde každý rok na australských silnicích k více než 20 tisícům srážek klokanů, což stojí pojišťovny přes 75 milionů australských dolarů ročně. Lidské ztráty v podobě vážných zranění a úmrtí jsou nevyčíslitelné.

Aby společnost Volvo Cars pomohla tento závažný problém vyřešit, začala vyvíjet unikátní systém, který rozpozná klokany na základě radarové a kamerové technologie a v případě bezprostředního nebezpečí kolize začne automaticky brzdit.

„Zatímco technologie rozpoznávání chodců automobilky Volvo Cars se zaměřuje především na jízdu ve městě, náš program detekce klokanů se soustředí hlavně na situace, k nimž dochází na dálnicích, kde se jezdí vysokými rychlostmi,“ uvedl Martin Magnusson, starší bezpečnostní inženýr společnosti Volvo Cars. „Přestože jsou klokani velmi nepředvídatelná zvířata a je obtížné se jim vyhnout, jsme si jistí, že dokážeme naši technologii vyladit natolik, aby byla schopna ve vysoké rychlosti klokana rozpoznat a vyhnout se nárazu,“ a dále dodává: „Ve Švédsku jsme prováděli podobný výzkum, který se týkal větších a pomalejších zvířat, jako jsou losi, sobi a krávy, která způsobují vážné dopravní nehody zase na našich silnicích. Klokani jsou menší než tato zvířata a jejich chování je nevyzpytatelnější. A právě proto je velmi důležité, abychom testovali a kalibrovali naši technologii na základě chování skutečných klokanů v jejich přirozeném prostředí.“

„Bezpečnostní technologie City Safety automobilky Volvo Cars představuje skutečně vyspělý systém, který dokáže začít brzdit plnou brzdnou silou během milisekund. Což je mnohem rychlejší reakce, než jaké je schopen člověk,“ prohlásil Martin Magnusson. „Jsme teprve na začátku objevování našich možností.“

Generální ředitel společnosti Volvo Car Australia Kevin McCann se nechal slyšet, že výzkum technologie detekce klokanů je jednou z posledních oblastí, které je třeba vyřešit, aby byla naplněna vize automobilky Volvo Cars, že počátkem roku 2020 nebude v nových vozech Volvo nikdo usmrcen ani vážně zraněn.

„Smyslem tohoto typu technologií však není sejmout z řidičů jejich zodpovědnost. Pokud bude řidič nepozorný, vůz jej nejprve varuje a poté začne sám naplno brzdit, aby bylo možné předejít hrozícímu nárazu,“ dodal Martin Magnusson.

Odborníci ze společnosti Volvo Cars provádějí tento týden svůj výzkum chování klokanů v přírodní rezervaci Tidbinbilla poblíž Canberry. Canberra je místem, kde dochází k největšímu množství dopravních nehod způsobených srážkou s klokanem.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru