Podvodníkům pokvete pšenka dále: Přetočení tachometru nebude trestné!

Autor: Pavel Srp - 15. 3. 2012


Že je přetáčení tachometrů ojetých (ale dokonce i některých nových předváděcích) vozidel bežná praxe jistě všichní víme. Nedávno nám svitla jiskřička naděje, že se takové konání bude považovat za trestný čin. Dnes, bohužel, opět zhasla. Poslanci hned po prvním čtení návrh „shodili ze stolu“. Proti hlasovalo 63 ze 119 přítomných poslanců, 40 bylo pro a ostatní se zdrželi hlasování.

Zákon předkládali poslanci Stanislav Huml, Roman Váňa a Jeroným Tejc, kteří tvrdí, že v současné době se po českých silnicích pohybuje více než jeden milion vozidel s nepravdivým údajem na tachometru a dále dodávají, že nepravdivý stav ujetých kilometrů může způsobit v krajním případě i dopravní nehodu. Majitel vozu se stočenými kilometry ve skutečnosti neví jak moc jsou díly v jeho voze opotřebované.

Nezanedbatelné jsou také škody finanční. Cena ojetého vozu se stanovuje podle mnoha parametrů a jedním z nich je také počet najetých kilometrů. Kupujícím vzniká ročně škoda více než šest miliard Kč.

Novela počítala s tvrdými postihy. Za přetočení tachometru hrozilo podle návrhu až desetileté vězení, a to v případech, kdy by se prokázalo, že pachatel se takového jednání dopustil za účelem vlastizrady nebo teroristického útoku. Pokud by se jednalo o „běžné“, ale opakované přetáčení tachometrů, odešel by pachatel s trestem odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

Co si o tom myslíte? Podělte se s námi o svůj názor na našem facebooku!

-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru